Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... iesire din indiviziune?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

iesire din indiviziune?

Buna ziua.Doresc cateva lamuriri. Am dezbatut succesiunea in urma careia am ramas 3 pe certificatul de mostenitor eu fratele si mama.Pe certificat am mostenit impreuna 936mp teren si o casa batraneasca 40mp,avand o deschidere la strada de 39ml,iar casa fiind pe o laterala , am cazut de acord sa ramana fratele cu mama in jumatatea de teren cu casa iar eu sa raman cu jumatatea terenului (intentionez sa construiesc o casa).Intrebarea este ce trebuie sa fac (sa coste si mai putin)pentru intrarea in posesie a acestui teren? Pot sa construiesc si fara sa fiu doar eu proprietar pe accea jumatate ,deorece nu exista neintelegeri intre noi,cum sa fac ?
Multumesc!
Da, puteti construi dar veti avea probleme cu intabularea dreptului in Carte Funciara.
Se va face pe numele tuturor mostenitorilor.
Incercati sa consultati un avcat pentru a se discuta verbal detaliile cazului si poate ca se va gasi o varianta buna fara sa mai faceti iesirea din indiviziune.
indicat e sa faceti un partaj voluntar.
Ce implica Partjul Voluntar prin judecatorie (cred ca costa mai putin)?dureza mult ?de unde sa incep?
Multumesc pentru intelegere.