Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... salariu ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

salariu ONG

Buna ziua,

as avea mai multe intrebari cu privire la structura ONG:

- cum se alege presedintele Adunarii Generale?
- presedintele Adunarii Generale poate ocupa functie in cadrul Consiliului Director? In caz favorabil, cum se va stabili salariul unei persoane cu acest rol dublu?
- acest ONG isi propune sa acorde calitatea de membru tuturor participantilor la seminarii, cursuri organizate de ONG etc - scopul nefiind de a castiga membrii pentru aderarea si reprezentarea in cadrul Adunarii Generale, in organul suprem de conducere al Asociaţiei .
Cum se poate asadar restrictiona calitatea de membru ?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Raspunsul /raspunsurile la toate intrebarile dv. le gasiti in Statutul respectivului ONG, iar acesta trebuie sa respecte prevederile .Ordonanta 26/2000 cu privire la asociatii si fundatii si Legea nr.246 din 18 iulie 2005 pentru aprobarea Ordonanţei Guvernului nr. 26/2000 cu privire la asociaţii şi fundaţii .
Consultati Statutul si, in functie de ce gasiti acolo, reformulati. Daca este prevazut ca orice persoana care participa la activitatile ong-ului devine membru, fara a completa o adeziune, e...posibil ca aceasta participare sa reprezinte adeziunea. Dar asa trebuie sa fie consemnat in Statut.
elena138, utilizator
Multumesc