Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Declaratie 392/2010
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Declaratie 392/2010

Buna ziua.Ce societate comerciala trebuie sa depuna declaratia 392 ptr anul 2010?Este conditionata de cifra de afaceri depunerea acestei declaratii?Si care este termenul de depunere.Multmesc frumos ptr raspunsuri.
Avem doua cazuri la “Declaratia informativa 392 privind livrarile de bunuri si prestarile de servicii”, si anume:

- Declaratia 392A se depune de către – persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA cu cifră de afaceri între 0 şi 10.000 euro, conform art. 156 indice 3 alin. (4) din CF şi pct. 80 indice 1 din Normele metodologice de aplicare a CF aprobate prin HG nr. 44/2004, cu modificările şi completările ulterioare, plafonul de 10.000 euro se stabileşte la cursul de schimb valutar din ultima zi lucrătoare a anului, (curs valabil pentru 31 decembrie 2010).
- Declaratia 392B se depune – de către persoanele impozabile neînregistrate în scopuri de TVA care au realizat în anul precedent o cifră de afaceri între 10.000 euro şi 35.000 euro, conform art. 156 indice 3 alin. (5) din CF şi pct. 80 indice 1 din Normele metodologice de aplicare a CF aprobate prin HG nr. 44/2004, cu modificările şi completările ulterioare, cursurile de schimb valutar folosite sunt:
* pentru plafonul de 10.000 euro cursul de schimb valutar din ultima zi lucrătoare a anului, (curs valabil pentru 31 decembrie 2010) ;
* pentru plafonul de 35.000 euro cursul de schimb valutar comunicat de Banca Naţională a României la data aderării, respectiv 3,3817 lei/euro.

TERMEN DEPUNERE – 25.02.2011

Declaratia 392A si 392B se depune, in format electronic, astfel:
- la registratura organului fiscal competent;
- la posta, prin scrisoare recomandata catre AFP.

In concluzie – DECLARATIA SE DEPUNE LA AFP/CIRCA FINANCIARA/FINANTELE DIN LOCALITATEA FIECAREI FIRME
Multumes ptr raspunul prompt si foarte util.
Ca PFA cu norma de venit trebuie sa depun declaratia 392? Daca conteaza sunt inregistrat in scopuri de TVA incepand din noiembrie 2010 si pentru anul 2010 am depus o singura declaratie pentru prestari de servicii intracomunitare in luna decembrie .