Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... condica/pontaj/semnatura angajatului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

condica/pontaj/semnatura angajatului

In procesul pe care il am cu angajatorul acesta nu tinea nici o evidenta-sau cel putin eu nu am semnat nici un act legat de nr ore prezent la lucru.
Totusi acestuia i se face un control ITM incare ii se spune ca a facut dovada ponatjului si el sustine cu tarie ca se lucra 2 ore pe zi cand erau defapt 8
V arog un sfat si unde as putea cere astfel de documente pt ca la fortele de munca m-i sa spus ca nu am acces la astfel de documente...ciudat
Daca sunteti in litigiu, puteti solicita instantei o adresa catre ITM si societatea in cauza prin care sa faca dovada pontajului cu orele efectiv lucrate , cand ( in care zile ale saptamanii ) , sporurile aferente orelor suplimentare , si alte documente semnate de angajat si angajator , eventual o condica de prezenta a salariatilor.
Ce program de lucru aveti in contractul de munca?- nr ore , zile , perioada.
In contract care este fals si in acest sens am facut plangere la parchet sunt 2 ore pe zi.
In realitate se lucrau 8 .Retineti va rog ca eu nu am semnat nici un act referitor la perioada lucrata gen pontaj, condica prezenta..si nici nu se faceau electronic.
O intrebare
neu trebuie sa apara undeva semnatura mea ,cel putin o data pe luna cum ca am lucrat un nr x de ore?-eu banuiesc un alt fals dar nu stiu cum sa-l dovedesc
Inca o data intrebarea va rog
Nu este necesar si obligatotiu sa apara semnatura/consimtamantul angajatului macar o data pe luna la evidenta orelor lucrate? si daca da unde apare aceasta si cum o verific?
Va multumesc anticipat.
Condica de prezenta si pontajul sunt obligatorii. Daca nu s-a tinut o evidenta a prezentei dvs., acest lucru poate fi un atu in castigarea litigiului. Pentru a se dovedi vor fi convocati si alti salariati ca martori ca sa sustina punctul dvs. de vedere.

Conteaza foarte mult si modul cum priveste judecatorul lucrurile.