Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Jurnal de vanzari
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Jurnal de vanzari

Sunt Pfi. Nu eliberez facturi, doar bonuri de casa. In jurnalul de vanzari ce trec? Z-ul fiecarei zi ?
1.in cazul in care nu sunteti inregistrat in scopuri de tva si tineti contabilitate in partida simpla nu sunteti obligata sa completati jurnal de vinzari, tineti un registru de incasari si plati in care se trec pe incasari z-urile si pe plati evident platile catre furnizori.
2. in cazul in care suteti inregistrat ca platitor de tva se completeaza jurnal de vinzari in care treceti Z- urile si jurnal de cumparari in care se trec facturile de la furnizori.
daca activitatea presupune comert, in ambele cazuri se tine si raportul zilnic de gestiune