avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1917 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Jurnal de vanzari
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Jurnal de vanzari

Sunt Pfi. Nu eliberez facturi, doar bonuri de casa. In jurnalul de vanzari ce trec? Z-ul fiecarei zi ?
Cel mai recent răspuns: B.E.C. ARION , Consultant fiscal 17:37, 24 Ianuarie 2011
1.in cazul in care nu sunteti inregistrat in scopuri de tva si tineti contabilitate in partida simpla nu sunteti obligata sa completati jurnal de vinzari, tineti un registru de incasari si plati in care se trec pe incasari z-urile si pe plati evident platile catre furnizori.
2. in cazul in care suteti inregistrat ca platitor de tva se completeaza jurnal de vinzari in care treceti Z- urile si jurnal de cumparari in care se trec facturile de la furnizori.
daca activitatea presupune comert, in ambele cazuri se tine si raportul zilnic de gestiune

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contabilitate pas cu pas a unei if izabela 67 izabela 67 Bună ziua Vă rog să-mi explicati pas cu pas,cum se face contabilitatea unei IF,mai precis un bar. (vezi toată discuția)
Completare jurnal de incasari si plati florentinadaniela florentinadaniela Buna ziua, Am o intreprindere individuala, cu obiect de activitate comert cu amanuntul. Stiu ca este necesar sa completez jurnalul de incasari si plati, ... (vezi toată discuția)
Declaratie 392 b chiden chiden DACA NU SUNT PLATITOR TVA ,SUNT OBLIGAT SA DEPUN DECLARATIA 392. (vezi toată discuția)