Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contabilitate pas cu pas a unei IF
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contabilitate pas cu pas a unei IF

Bună ziua

Vă rog să-mi explicati pas cu pas,cum se face contabilitatea unei IF,mai precis un bar.
[ link extern ]
Dvs trebuie sa tineti contabilitatea in partida simpla. La linkul de mai sus va veti edifica cum se face acest lucru.
Succes!
:luck:
Va mai dau un link la care se explica exact care sunt registrele pe care trebuie sa le tineti!
[ link extern ]
MIHAI GRIGORE, Avocat
Vă multumesc,dar nu am inteles nimic. Am jurnal de incasări si plăti,registru unic de control,registrul inventar(in care nu stiu ce se trece),registru de casă,notă de receptie,raport de gestiune.
Cand primesc marfa, o înregistrez în nota de receptie si în raportul de gestiune,încasările zilnice(Z-urile)le scad din gestiune.
Cand plătesc o factură,chitanta o inregistrez(completez o dispozitie de plată) si scad din soldul rămas din ziua precedentă în registrul de casă,unde trec si incasările zilnice,Z-urile din casa de marcat.
În reg.de încasări si plăti trec toate încasările si plătile,am trecut si taxa pe care am plătit-o la sanitar veterinar si CASS-ul,cheltuielile cu gaz curent,apă,nu stiu dacă e legal....
În reg.inventar am trecut mesele,scaunele din bar,casa de marcat ,aparatul de cafea,cestile,paharele,ce mai trebuie trecut?
Vă rog să-mi spună cineva,dacă fac bine contabilitatea???:">
multumesc!!!
e bine ce faceti..
Eu cred ca sunteti si platitoare de TVA,si atunci veti tine si Jurnalul de cumparari si vinzari
Eu v-as sfatui sa va angajati o contabila..daca nu aveti calificara sau experienta..riscati sa faceti un "bors in acte"
Cu stima si respect pentru curaj..=D>