Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Rejudecare dupa extradare.Majorarea pedepsei in caz de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Rejudecare dupa extradare.Majorarea pedepsei in caz de rejudecare.

Nu am intalnit nicio speta in care, in ipoteza rejudecarii cauzei dupa extradare in conditiile art. 522 indice 1 C. pr. pen., unui condamnat sa ii fie majorata pedeapsa aplicata mai inainte de rejudecarea dupa extradare.

Daca a intalnit cineva o astfel de speta ar fi interesant sa o analizam.
Agravarea situatiei "la cerere", #-o , trecand peste orice drept fundamental, cam asa s-ar numi ceea ce spuneti dvs., stimate coleg.
Interesanta speta! Dar, oare, ce ne mai mira?
Este vorba de o rejudecare si nu de o revizuire.
In conditiile in care se ajunge la rejudecare ar putea exista si aceasta posibilitate a majorarii pedepsei daca s-ar proba un concurs de infractiuni iar aici ar fi problema...
In hotarare nu s-a retinut un concurs de infractiuni...dar in caz de rejudecare dupa extradare va fi audiat inculpatul...
Daca se descopera noi fapte si probe corect mi se pare sa se mareasca pedeapsa la rejudecare. Nu stiu daca e pe subiect ceea ce va spun acum, dar auzisem de un caz in care condamnatul isi executase pedeapsa in alta tara, iar dupa extradare a fost rejudecata cauza, a primit mai multi ani si si-a continuat executarea pedeapsei aici,
ContSters178374, utilizator
Eu nu am intalnit nicio situatie in care sa fie majorata pedeapsa dar se pare ca exista si aceasta posibilitate.
In general,aceste cereri de rejudecari dupa extradare se resping intrucat nu sunt intrunite conditiile legale pentru rejudecare.
Prin urmare, in aceste cauze nu se poate intampla nimic pentru ca nu ajung pe fond...
Eu sunt convins ca voi ajunge pe fond si apararea ar putea fi tocmai prin recunoasterea unei infractiuni care sa o inlature pe alta dar probele vor fi foarte greu de inlaturat deoarece nu cred ca voi putea obtine reaudieri datorita imposibilitatii audierii...acelor persoane...
Se poate schimba incadrarea juridica sau reduce pedeapsa dar nu am nimic de la CEDO favorabil daca exista imposibilitate de administrare a probatoriului la rejudecare dupa extradare.
Despre aplicarea art 320 indice 1 C.Pr. pen. in caz de rejudecare dupa extradare cunoasteti vreo speta recenta?
Ar putea sa existe posibilitatea reducerii pedepsei cu o treime daca nu s-a sustras...