Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce se intampla cu mostenirea in acest caz?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce se intampla cu mostenirea in acest caz?

Ce se intampla cu mostenirea (sa spunen o casa, masina si terenuri) in cazul in care nu se deschide succesiunea in termen de 6 luni de la decesul unei pers?
Sa spunem ca dupa deces, nimeni nu deschide succesiunea, nici macar copii, si a trecut mai bine de 1 an de la deces
Cui ii raman bunurile?
Ma intereseaza pt ca,
acum, dl. X are o cerere in pretentii fata de dl Y (decedat). Pretentiile le vrea din bunurile celui decedat. Se poate indrepta impotriva copiilor d-lui Y (care nu au deschis succesiunea, deci nu eu raspund de acele bunuri?
Dl.x nu va putea recupera un debit de la dl.y (decedat) atat timp cat nu exista dezbaterea succesiunii.
NU se stie daca s-au facut sau nu declaratii de acceptare tacita a mostenirii, astfel ca dl.x ar trebui sa faca demersuri la Camera notarilor publici pentru a obtine informatii. Pana una alta , bunurile sunt cu siguranta in posesia mostenitorilor( copii si/sau sotie supravietuitoare).
Trebuie vazut daca exista certificate de mostenitor.
Dl. x se poate indrepta impotriva copiilor, urmand a se stabili daca a fost sau nu acceptata ( tacit sau expres) succesiunea.Nu stiu cine sunteti dvs., utilizatorul...

succes
av. Ileana Schwarz