Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Vatamare sau nu?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Vatamare sau nu?

buna ziua,
copilului meu in varsta de 17 ani i s-a inaintat o plangere penala in urma unei batai cu zapada in timpul careia a pus o piedica unei fetite(14 ani),acesata s-a dezechilibrat si s-a tinut de el,au cazut amandoi si ea si-a fracturat clavicula.aceasta duce la un numar mare de zile de ingrijiri medicale(inca nu a iesit certificatul medico-legal)dar au trecut deja 3 saptamani.solicit de urgenta un sfat si niste alternative deoarece in urma discutiilor purtate la politie se pare ca se doreste o incadrare in art 182 cod penal.mentiones ca situatia materiala nu-mi permite angajarea unui avocat.
va multumesc
Incadrarea juridica faptei se face numai in momentul emiterii certificatului medico legal care stabileste numarul zilelor de ingrijiri medicale. Daca numarul zilelor necesare pentru vindecarea leziunilor este mai mare de 60 zile ori sau produs consecinte mai grave-pierderea unui organ, infirmitate, etc- incadrarea este aceea prevazuta de art.182 cod penal, iar pentru aceasta infractiune nu este necesara plangerea penala a persoanei vatamate, fiind o infracţiune grava, cercetarile se efectueaza din oficiu, indiferent de pozitia victimei.
In cazul in care numarul zilelorde ingrijiri medicale este sub 60, incadrarea juridica a faptei va fi pentru o infracţiune mai putin grava, pentru care este necesara o plangere penala prealabila a victimei, dar unde este posibila si impacarea partilor, ceea ce ar fi de dorit pentru evitarea unui proces si poate a unei condamnari.
Buna ziua,
Nu trebuie sa va faceti foarte multe griji (gandindu-va ca fiul dvs. va fi aspru pedepsit).In primul rand pentru a se putea stabili corect incadrarea juridica a faptei este necesar certificatul medico-legal din care sa reiasa clar numarul de zile de ingrijiri medicale.
Din ceea ce prezentati dvs reiese faptul ca, acea fapta a fost savarsita din culpa si nu cu intentie ceea ce face ca incadrarea faptei sa fie cea de vatamare corporala din culpa (art 184 cod penal).Numai daca din celelalte probe (martori),reiese faptul ca fiul dvs a dorit sa produca victimei o vatamare fizica,ori suferinte fizice fapta poate fi incadrata pe dispozitiile art 182 Cod pen, dar in aceasta situatie trebuie dovedita intentia!.
ContSters182711, utilizator
manuela necula a scris:

buna ziua,
copilului meu in varsta de 17 ani i s-a inaintat o plangere penala in urma unei batai cu zapada in timpul careia a pus o piedica unei fetite(14 ani),acesata s-a dezechilibrat si s-a tinut de el,au cazut amandoi si ea si-a fracturat clavicula.aceasta duce la un numar mare de zile de ingrijiri medicale(inca nu a iesit certificatul medico-legal)dar au trecut deja 3 saptamani.solicit de urgenta un sfat si niste alternative deoarece in urma discutiilor purtate la politie se pare ca se doreste o incadrare in art 182 cod penal.mentiones ca situatia materiala nu-mi permite angajarea unui avocat.
va multumesc

Procurorul,va dispune neinceperea urmaririi penale,deoarece lipseste intentia.
Fiul dumneavoastra,nu cred ca a dorit vatamarea corporala,si nici nu sa gandit la o astfel de urmare,ceea ce nu duce la o fapta penala.

Era o joaca intre elevi ,``o bulagreala``,ceea ce se intampla iarna,desi eu o consider o mare porcarie.

E posibil sa se inceapa urmarirea penala,si sa se dea scoaterea de sub urmarire penala,si o amenda administrativa,asta in cel mai rau caz.

Fapta fiului dumneavoastra,nu reprezinta gradul de pericol social,caracterisitic unei infractiuni/.

Vedeti,ca e posibil ca parintii fetei,sa va ceara bani s ava impacati.Nu dati nici un leu,pana nu se face o eventuala incadrare,si se ajunge la procuror.
Este adevarat faptul ca in aceasta situatie asa cum ati prezentat-o dvs, fapta nu prezinta pericol social, dar acest lucru va fi stabilit de catre procuror,in urma administrarii probatoriului in cauza.