Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... intrare prin efractie si agresiune asupra ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

intrare prin efractie si agresiune asupra locatarului!!!!!!

Buna ziua!!!Astazi am trait un cosmar...o vecina a intrat la mine in casa si m-a batut in urma unor altercatii verbale mai vechi....am depus o plangere la Poilitie dar ma intereseaza ce ar trebui sa fac pe mai departe.
sa te tii de capul ei mergand ori de cate ori esti chemata la politie in legatura cu plangerea depusa ( lovire si alte violente si violare de domiciliu), sa scoti certificat medico-legal si sa te constitui parte civila cu pretentii de despagubire din partea agresoarei cu o suma care sa ii taie respiratia si pofta de razbunare altadata!
In asemenea situatie trebuie sa faceti plangere diirect catre Parchetul de pe langa Judecatoria localitatii de resedinta,conform prevederilor Codului penal, insa incadrarea juridica nu o faceti dvs. ci procurorul.
Daca ati fost batut grav de catre cineva, asterneti pe o hartie sau mai multe pagini cu amanunte cum s-au petrecut faptele, in cuvintele dvs proprii.
Aratati ce dovezi aveti, cine a fost de fata, daca ati fost la medicul legist, sau la spital, sau la medicul de familie, depuneti copii de pe actele medicale care le aveti la indemana si aratati desigur cine este vinovat de fapte.
In acea plangere puteti sa aratati ca doriti sa va constituti parte civila cu o anumita suma de ... lei cu titlu de daune morale pentru suferintele la care ati fost supus de catre invinuit/invinuitii care v-a/v-au batut.

art.180-184 c.pen.se delimiteaza prin intensitatea loviturilor aplicate,intentia cu care fapta a fost savarsita dar mai ales zonele in care victima prezinta leziuni. de ex:victima prezinta leziuni in zona toracica,in zona gatului sau este lovita cu un obiect contondent la nivelul capului=>tentativa de omor. bineinteles ca depinde ce implica speta in totalitatea ei pt a face incadrarea juridica!
si acest lucru va putea fi facut doar de catre procuror, dv.depuneti plangerea si de restul se va ocupa organele abilitate!
mergeti la medicul legist pentru eliberarea unui certificat daca aveti echimoze, veti fi audiata, va fi audiata vecina si este bine daca aveti martori pentru a fi audiati / martori care au vazut sau auzit aceasta altercatie / constituiti/va parte civila, solictitand daune morale si materiale...in cazul dumneavoastra exista un concurs de infractiuni.
Dupa obtinerea certificatului medico legal de la LML, veti depune o planger penala pentru loviri si alte violente, dar si violare de domiciliou, conform Cod Penal. Este bine sa aveti martori atat pentru a proba infractiunile, dat si daca va constituiti parte civila.
Succes!
rodica_post a scris:

In asemenea situatie trebuie sa faceti plangere diirect catre Parchetul de pe langa Judecatoria localitatii de resedinta,conform prevederilor Codului penal, insa incadrarea juridica nu o faceti dvs. ci procurorul.
Daca ati fost batut grav de catre cineva, asterneti pe o hartie sau mai multe pagini cu amanunte cum s-au petrecut faptele, in cuvintele dvs proprii.
Aratati ce dovezi aveti, cine a fost de fata, daca ati fost la medicul legist, sau la spital, sau la medicul de familie, depuneti copii de pe actele medicale care le aveti la indemana si aratati desigur cine este vinovat de fapte.
In acea plangere puteti sa aratati ca doriti sa va constituti parte civila cu o anumita suma de ... lei cu titlu de daune morale pentru suferintele la care ati fost supus de catre invinuit/invinuitii care v-a/v-au batut.

art.180-184 c.pen.se delimiteaza prin intensitatea loviturilor aplicate,intentia cu care fapta a fost savarsita dar mai ales zonele in care victima prezinta leziuni. de ex:victima prezinta leziuni in zona toracica,in zona gatului sau este lovita cu un obiect contondent la nivelul capului=>tentativa de omor. bineinteles ca depinde ce implica speta in totalitatea ei pt a face incadrarea juridica!
si acest lucru va putea fi facut doar de catre procuror, dv.depuneti plangerea si de restul se va ocupa organele abilitate!

Rodica, cred ca ar fi cazul sa iti recomand o carte pe care trebuie sa o studiezi neaparat: Drept penal - partea speciala, autor prof univ. dr. Ilie Pascu si Mirela Gorunescu, ed. Hamangiu 2008.
Acolo scrie clar cum se diferentiaza infractiunile prevazutre si pedepsite de art. 180-184 cod penal din punctul de vedere al laturii obiective.
Si inca ceva, printr-o plangere nu scriem romane ci descriem succint ceea ce s-a intamplat.