Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... intrebare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

intrebare

Daca nu s-a facut partajul,doar divortul,iat fostul sot cumpara un imobil dupa cativa ani de la divort,fosta sotie vrea acum partajul,se va imparti acest imobil cumparat dupa divort?Copilul rezultat din aceasta fosta casatorie,incredintat fostei sotii,ce drepturi are asupra imobilului?
Nu are nimeni niciun drept in afara de sot, cel care a dat banii...
Ca doar nu cumpar un imobil si se infrupta fiecare cate putin din el, pe munca mea!
la partaj intra bunurile care au fost cumparate in timpul casatoriei, pana la definitivarea divortului.
Masa partajabila este constituita exclusiv din bunurile dobandite dupa incheierea casatoriei, pana la desfacerea acesteia. iar raspunsul in cazul de fata, este evident nu, sotul nu imparte bunul achizitionat dupa desfacerea casatoriei cu fosta sotie.