Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata contributiei pentru asigurari de sanatate ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata contributiei pentru asigurari de sanatate retroactiv

Buna seara
Intrebarile sunt pentru un PFA
Legea privind plata CAS (contributia pentru asigurarea de sanatate) a fost data in anul 2009, acum ei imi trimit instiintari cu sume restante din anul 2005.Este legal ce fac ei si trebuie sa platesc retroactiv?
In cazul in care sunt angajat la o societate comerciala cu carte de munca si se plateste CAS se calculeaza la fel si pentru PFA
grandanat a scris:

N-am scris destul de clar? In cazul in care PFA e si angajat cu CIM contributia la pensii nu se plateste(binenteles contributia pentru veniturile ca PFA).

Aici era vorba de contributia la sanatate!!! Vedeti mai sus. S-a creat o confuzie deoarece lauraadriana s-a exprimat din neatentie, in finalul postarii, prin termenul CAS (Contributie de Asigurari Sociale), dar citatul dat este din legea sanatatii. Contributia la sanatate se reda prescurtat CASS (Contributie de Asigurari Sociale de Sanatate). Dumneavoastra v-ati referit la pensii.