Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical si, in continuare, prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical si, in continuare, prenatal

Buna seara!
Am si eu o nelamurire:de ce se "bat" cele 2 doctorite (ginecolog si de familie) ale mele pe cateva zile de concediu medical si prenatal.Doctorul meu ginecolog mi-a dat concediu medical pe perioada 19/01/11-09/02/11 si apoi in continuare concediu prenatal.Eu ar fi trebuit sa intru in prenatal din data de 04/02/11 dupa calculele doctorului de familie,si pentru cele 5 zile care se suprapun am fost trimisa la ginecolog sa-mi modifice perioada de concediu medical,pana la data de 03/02/11.Dar ginecologul a zis ca nu e nici o problema, medicul de familie sa-mi dea concediu prenatal de pe 10/02/11. Care dintre ei are dreptate?Tin sa precizez ca nu am mai avut niciodata concediu medical.Cod de indemnizatie 01 si cod diagnostic 754.Multumesc anticipat pentru raspuns .
Medicul ginecolog are dreptate!
(OU 158/2005) Concediile pentru sarcină şi lăuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare
Asadar, nu va poate impune vreun medic intrarea in concediu prenatal, el va recomanda ...alegerea este doar a dvs