Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... nedumerire
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

nedumerire

Sunt divortat,am 2 copii,platesc pensie alimentara si as vrea sa stiu situatia lor scolara;mama lor mi-a interzis sa merg sa ma interesez despre aceasta.Cum pot sa o aflu avind in vedere ca nu am voie sa o fac personal,sa stau de vorba cu profesorii despre modul de comportament in clasa si scoala? Va multumesc.
Promovati actiune civila-stabilire program vizita-la judecatoria competenta.Daca aveti deja o hotarare judecatoreasca in acest sens,adresati-va executorului judecatoresc.
Ambii parinti au aceleasi drepturi si indatoriri fata de copiii lor
Toate decizii pricind persoana copilului se iau de catre parinti de comun acord.
In cazul in care se ivesc neintelegeri intre parinti cu privire la exercitiul drepturilor sau la indeplinirea indatoririlor parintesti, autoritatea tutelara, dupa ce asculta pe parinti, hotaraste potrivit cu interesul copilului.
In situatia dvs este indicat sa va adresati autoritatii tutelare.