avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 249 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... o lamurire va rog
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

o lamurire va rog

situatia unui prieten:
Mama sa se casatoreste cu dl X (tatal vitreg) si impreuna cumpara o casa, o masina si detin conturi in banci.
Tatal vitreg are o fiica din o casatorie anterioara.
Mama prietenului meu a decedat.
Fiica tatalui sau vitreg are vreun drept la bunurile cumparate de cei doi in timpul casatoriei?

Cel mai recent răspuns: nicoleta_85 , utilizator 11:15, 25 Ianuarie 2011
Mostenitori sunt sotul supravietuitor si fiul acesteia.
Fiica celuilalt sot nu are nici un drept ,ea isi va mosteni tatal dupa decesul acestuia.

*Bunurile dobandite de soti in timpul casatoriei sunt bunuri comune .Cota de contributie a sotilor la aceste bunuri se prezuma a fi de 1/2.
Numai in cazul unui partaj judiciar ca urmare a divortului s-ar fi putut stabili alta cota de contributie in functie de veniturile sotilor de-a lungul anilor.Nu intra in discutie un partaj judiciar deoarece sotia a decedat.
Copii n-au nici un drept asupra averii(bunurilor ) parintilor CAT traiesc parintii.

Ultima modificare: Marți, 25 Ianuarie 2011
Mihaiela Dragomir , Avocat
dar in situatia in care sotul supravietuitor are documente precum ca el ar fi platit integral apartament si masina iar banii din conturi sunt de fapt ai lui (contul lui curent) acesta fiind singurul cu o sursa de venit in casa.

Poate cere mai mult de un sfert din 1/2 a sotiei decedate? dar fiica sa, in acesta situatie poate solicita vreun drept?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casa parintilor Ghinda02 Ghinda02 Daca apartamentul in care locuiesc este al parintilor mei, luat dupa Revolutie, pe numele amandorura voi mostenii vreun procentaj dupa moartea unuia din ... (vezi toată discuția)
Mostenire eliss eliss Mama a mostenit de la parintii ei o casa, in 2005 mama a decedat, eu ca fiica cat mostenesc si tatal meu vitreg ce parte are la dezbaterea succesiunii ? (vezi toată discuția)
Recasatorie , ce se intampla cu fiul mostenitor magika2002 magika2002 Buna ziua, as dori sa ma recasatoresc, eu am o garsoniera si o fata iar sotul o casa si un baiat . Ce drepturi are baiatul lui in garsoniera mea, si ... (vezi toată discuția)