Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... o lamurire va rog
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

o lamurire va rog

situatia unui prieten:
Mama sa se casatoreste cu dl X (tatal vitreg) si impreuna cumpara o casa, o masina si detin conturi in banci.
Tatal vitreg are o fiica din o casatorie anterioara.
Mama prietenului meu a decedat.
Fiica tatalui sau vitreg are vreun drept la bunurile cumparate de cei doi in timpul casatoriei?

Mostenitori sunt sotul supravietuitor si fiul acesteia.
Fiica celuilalt sot nu are nici un drept ,ea isi va mosteni tatal dupa decesul acestuia.

*Bunurile dobandite de soti in timpul casatoriei sunt bunuri comune .Cota de contributie a sotilor la aceste bunuri se prezuma a fi de 1/2.
Numai in cazul unui partaj judiciar ca urmare a divortului s-ar fi putut stabili alta cota de contributie in functie de veniturile sotilor de-a lungul anilor.Nu intra in discutie un partaj judiciar deoarece sotia a decedat.
Copii n-au nici un drept asupra averii(bunurilor ) parintilor CAT traiesc parintii.

Mihaiela Dragomir , Avocat
dar in situatia in care sotul supravietuitor are documente precum ca el ar fi platit integral apartament si masina iar banii din conturi sunt de fapt ai lui (contul lui curent) acesta fiind singurul cu o sursa de venit in casa.

Poate cere mai mult de un sfert din 1/2 a sotiei decedate? dar fiica sa, in acesta situatie poate solicita vreun drept?