Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Mama a mostenit de la parintii ei o casa, in 2005 mama a decedat, eu ca fiica cat mostenesc si tatal meu vitreg ce parte are la dezbaterea succesiunii ?
Tatăl vitreg este, presupun, soţul supravieţuitor din căsătoria mamei.

Dacă erau căsătoriţi la data decesului, soţul va avea 1/4 din casă, iar dumneavoastră 3/4. Dacă nu are altă locuinţă, tatăl vitreg dobîndeşte un drept de abitaţie asupra casei în care a locuit, pînă la partaj dar nu mai puţin de 1 an de zile.

Bunurile dobandite prin mostenire de oricare dintre soti in timpul casatoriei nu intra in masa bunurilor comune(devalmase) ci sunt bunuri proprii, afara doar de cazul cand dispunatorul (testatorul) stabileste ca acestea sunt bunuri comune. In cazul de fata tatal dvs vitreg va mosteni doar partea ce i se cuvine din bunurile dobandite in comun cu mama dvs. in timpul casatoriei lor.