avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 986 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

buna ziua sunt nascut in 02.04.1959 am lucrat la C.A.P. 4 ani de zile apoi am facut armata 1 an si 6 luni dupa care m am angajat lucrand 20 de ani si 8 luni grupa 1. precizez ca am beneficiat de ajutor de somaj in perioada august 2009 decembrie 2010. trebuia sa ma pot pensiona anticipat in luna mai a acestui an. dupa noua lege a pensiilor se va mai putea acest lucru? la ce varsta ma pot pensiona?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 11:50, 25 Ianuarie 2011
Limita de varsta la 60 ani si 6 luni,reducere de 4 ani si 6 luni din 65,daca indepliniti si conditia de stagiu de 35 de ani.Anticipat la 60 de ani,conditia de stagiu fiind de 43 de ani,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 60 de ani,conditia de stagiu fiind de 35 de ani,fara stagiu asimilat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie catastef catastef buna ziua...am shi eu doua nelamuriri...as dori sa aflu la ce varsta se poate pensiona tatal meu(nu conteaza categoria ..de varsta ,anticipat etc.)...e nascut ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? integrala123us integrala123us Buna ziua,sunt nascut in 1963 iulie,angajat din 1981 septembrie,pina in 2001 in grupa 1,dupa care nu s-a mai recunoscut grupa 1 si as vrea sa stiu cind ma pot ... (vezi toată discuția)
Iesire la pensie ciprinel ciprinel Buna ziua.Sant nascut la data de 01 martie 1951,lucrez din anul 1969 pana in prezent 2011.Mentionez ca din 1970 pana in 1982 am lucrat in grupa 2 de ... (vezi toată discuția)