Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

buna ziua sunt nascut in 02.04.1959 am lucrat la C.A.P. 4 ani de zile apoi am facut armata 1 an si 6 luni dupa care m am angajat lucrand 20 de ani si 8 luni grupa 1. precizez ca am beneficiat de ajutor de somaj in perioada august 2009 decembrie 2010. trebuia sa ma pot pensiona anticipat in luna mai a acestui an. dupa noua lege a pensiilor se va mai putea acest lucru? la ce varsta ma pot pensiona?
Limita de varsta la 60 ani si 6 luni,reducere de 4 ani si 6 luni din 65,daca indepliniti si conditia de stagiu de 35 de ani.Anticipat la 60 de ani,conditia de stagiu fiind de 43 de ani,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 60 de ani,conditia de stagiu fiind de 35 de ani,fara stagiu asimilat.