Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

Buna ziua. Sunt casatorita de trei ani iar casatoria noastra a ajuns la final. Problema mea este urmatoarea: eu si sotul meu locuim in apartamentul meu, bun obtinut inainte de casatorie de la parintii mei fara drept de uzufruct. Acum aproximativ un an de zile sotul meu a facut un imprumut la banca pentru renovarea apartamentului deaorece el castiga dublu fata de mine si astfel am putut obtine o suma mai mare de bani. Singurul nostru bun obtinut in timpul casatoriei este masina cumparata cu banii stransi la nunta. Va rog sa-mi spuneti ce se intampla in caz de partaj.
Va multumesc.
Apartamentul e bun propriu, deci nu intra in masa partajabila.
Se vor partaja masina si eventualele imbunatatiri aduse apartamentului, precum si orice alte bunuri comune.
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
Situatia juridica a apartamentului e clara , el reprezinta bun propriu.Vor fi partajate bunurile comune dobandite de la data casatoriei, adica in timpul acesteia .Se va dispune partajarea bunurilor comune , anume a masinii ... si a altor bunuri dobandite de la data casatoriei ,conform art 30 din Codul Familiei
Inainte sa ajungeti in instanta pentru partaj, incercati o solutionare amiabila.Explicati-i fostului dumneavoastra sot care este solutia legala,apoi sugerati-i sa se "edifice" si el,consultand un avocat/notar si apoi incercati din nou o discutie.
Este solutia cea mai putin costisitoare,in timp si bani.Incercati solutionarea problemei folosind chiar un mediator("arbitru").