avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 893 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de v-c?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de v-c?

Buna ziua. Am si eu o intrebare: se poate face un contract de v-c pe cota indiviza dintr-un imobil(casa+ teren) care are cadastru dar nu are intabulare? Daca nu, unde pot sa reclam aceasta neregula, deoarece sunt coindivizara la acel imobil si nu vreau instrainarea lui catre noul proprietar. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ne_nicku , utilizator 12:24, 15 Aprilie 2008
geany_n a scris:

Buna ziua. Am si eu o intrebare: se poate face un contract de v-c pe cota indiviza dintr-un imobil(casa+ teren) care are cadastru dar nu are intabulare? Daca nu, unde pot sa reclam aceasta neregula, deoarece sunt coindivizara la acel imobil si nu vreau instrainarea lui catre noul proprietar. Va multumesc.


Vanzare pe cota de drept se poate face intotdeauna.
Daca coproprietarul isi vinde cota de drept, cumparatorul ii va lua locul - el va fi in indiviziune cu dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune Mariuspirvulescu Mariuspirvulescu Dacă proprietatea este individ a si are 4 proprietari unul din ei poate sa si vîndă partea fără acordul celorlalți și fără o împărțire amiabilă a ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune geany_n geany_n Detin o cota indiviza dintr-un imobil (300mp+casa). Celalalt coindivizar (bunicul meu)a facut un act de donatie si ulterior un contract de v-c pentru cota sa ... (vezi toată discuția)
Pot vinde casa mea facind parte dintr-un teren in indiviziune fara acordul familiei celelalte? mieluu mieluu ma gindesc sa scap de terenul in indiviziune intr-un fel. vreau sa vind casa mai ieftin,chiar la tigani,numai sa nu mai stau in indiviziune. of ... (vezi toată discuția)