Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de v-c?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de v-c?

Buna ziua. Am si eu o intrebare: se poate face un contract de v-c pe cota indiviza dintr-un imobil(casa+ teren) care are cadastru dar nu are intabulare? Daca nu, unde pot sa reclam aceasta neregula, deoarece sunt coindivizara la acel imobil si nu vreau instrainarea lui catre noul proprietar. Va multumesc.
geany_n a scris:

Buna ziua. Am si eu o intrebare: se poate face un contract de v-c pe cota indiviza dintr-un imobil(casa+ teren) care are cadastru dar nu are intabulare? Daca nu, unde pot sa reclam aceasta neregula, deoarece sunt coindivizara la acel imobil si nu vreau instrainarea lui catre noul proprietar. Va multumesc.

Vanzare pe cota de drept se poate face intotdeauna.
Daca coproprietarul isi vinde cota de drept, cumparatorul ii va lua locul - el va fi in indiviziune cu dvs.