Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... DIVORT CU ACORDUL AMBELOR PARTI
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

DIVORT CU ACORDUL AMBELOR PARTI

Va rog sa ma ajutati daca puteti ....
am depus actele de divort cu divortul ambelor parti impreuna cu (ex) sotul meu in vara anului 2010 ..... in martie 2011 avem prima infatisare
As vrea sa stiu daca prima infatisare ni se mai da vreun termen de cateva luni sau se termina atunci divortul.
Eu studiez in alta tara si imi este f greu sa renunta pentru ceva timp sa vin in tara la divort daca doar se da o amanare.
Este posibil sa se termine divortul la prima infatisare sau nu?
Tin sa specific ca indeplinim toate conditiile pentru divort , nu avem copii minori si avem mai mult de un an de casatorie ..... si in cererea de la tribunal am specificat ca aproape 3 ani nu mai locuim impreuna si caz de impacare nu exista.
Multumesc mult!
La primul termen de judecata instanta va verifica consimtamantul ambilor soti -deci va trebui sa fiti prezenti amandoi personal si instanta va ramane in pronuntare., deci incheiati procesul de divort la primul termen de judecata.
Multumesc mult pentru raspuns
eu vroiam sa stiu daca se termina procesul la prima infatisare sa stiu daca vin in tara ..... daca as stii ca se da sigur amanare mi-as lua un avocat
este bn daca se termina la prima infatisare .... sa-mi pot schimba si toate actele totodata
Cat dureaza pana tribunalul iti elibereaza actul de terminare a divortului (acea justificare ca procesul sa incheiat) pentru a-mi putea schimba actele?
multumesc
Termenul de redactare al hotararii este 30 de zile dar poate fi depasit , iar dupa comunicarea hotararii mai aveti un termen de 30 de zile aferent termenului de apel.
Dupa expirarea termenului de apel puteti legaliza hotararea.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
multumesc mult