avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Hotarare de divort in urma acordului de mediere
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Hotarare de divort in urma acordului de mediere

Buna ziua
Am incheiat un acord de mediere prin care am divortat, nu am avut nimic de impartit si nici copii impreuna cu fostul meu sot. Acordul a fost judecat in instanta si hotararea a fost favorabila, urmeaza sa primesc acasa hartia care sa ateste hotararea. In conditiile astea mai este necesar sa astept 15-30 de zile in care cica se poate ataca hotararea in instanta, ca sa imi pot schimba cartea de identitate daca noi am semnat pentru divort de comun acord? Asa mi s-a spus de la tribunal si mi se pare ca nu se leaga ceva, la ce sa astept sa fie atacata decizia daca am decis de comun acord??? Nu pot folosi aceasta hotarare pentru a-mi schimba actul de identitate si implicit numele de familie?
Problema mea este ca sunt insarcinata cu iubitul actual si urmeaza sa nasc si hotararea e data, procesul e incheiat si as dori sa imi schimb cat mai repede actele sa revin la numele anterior casatoriei pentru ca, din cate am inteles, daca nu o fac inainte de nastere, copilul va lua numele fostului sot si va trebui sa ne taram iar prin tribunale ca sa schimb numele copilului pentru ca tatal natural nu il poate recunoaste atata timp cat port numele din timpul casatoriei. #-o
intrebati la instanta daca puteti renunta la apel in fata lor, daca se poate atunci sentinta va fi definitiva, mergeti impreuna cu fostul sot si renuntati amandoi in scris la apel.
ba da, tatal natural il poate recunoaste oricand dupa nastere. daca se naste pana la ramanerea irevocabila a hotararii de divort, poate fi o problema din cauza ca se naste in timpul casatoriei. mergeti la evidenta populatiei si incercati sa schimbati numele desi nu prea vad cum v-ar accepta pe considerentele ca daca unul din dvs se razgandeste, rastoarna tot.
O problema veti avea oricum daca ofiterul e atent.. Si copilul conceput, nu numai cel nascut in timpul casatoriei in are ca tata pe sotul mamei sale.
In principiu exista un risc minim de atacare a hotararii pe motive procedurale, de exemplu, lucru care nu are legatura cu faptul ca divortul s-a pronuntat cu acordul partilor/sotilor.

In al doilea rand, pentru eliberarea unei noi carti de identitate va trebui sa prezentati sentinta definitiva si irevocabila, ceea ce nu se poate intampla decat de la data cand aceasta sentinta ramane definitiva si irevocabila, respectiv daca ea nu este atacata in termenul legal.

De ce nu ati divortat la starea civila, daca tot nu ati avut copii? Ati fi scapat de toata aceasta problema si v-ar fi costat si mai putin. Sotul nu a fost de acord cu divortul si a fost nevoie de mediator?
Nu se mai razgandeste nimeni ca suntem despartiti de 1 an si nu stiu cate luni nu mai avem nici o treaba, nici o legatura si hotararea e data! Daca am hotarat de comun acord de ce ma mai lungesc cu legea asta fara logica, adica acum dau cu subsemnatul ca vreau sa divortez si pe urma vin tot eu sa zic ca nu, sau cum? Si pe urma nici nu stiu daca mai este in tara fostul sot sau de unde sa-l iau ca nu mai avem nici o legatura!
Eu vreau sa stiu daca in cazul divortului cu acord si cu hotarare mai este termenul asta sau nu cum e la cel la primarie/notar unde au termen de razgandire 30 de zile?
Asta e trecut deja prin instanta si judecat si incheiat. suntem divortati, hotararea aia pe care urmeaza s-o primesc nu o pot folosi sa-mi schimb CI?

Alte discuții în legătură

Divort razvy_balan razvy_balan Cei doi soti decid sa divorteze. Cei doi nu mai au bunuri comune(deci nu mai e cazul de partaj). Copilul nu mai e minor, are 26 de ani. Situatia financiara a ... (vezi toată discuția)
Copil in afara casatoriei Tenchiu Tenchiu Buna ziua, Ma aflu intr-o situatie mai delicata. Sunt in divort, hotarare data in aprilie 2009 cu desfacere casatorie in Romania(insa hotararea nu a fost ... (vezi toată discuția)
Divort simonabledea simonabledea buna ziua,sunt in divort,avem doi copii minori unul fiind cu handicap grav eu sunt asistent personal ,am avocat dar sotul meu sa hotarat sa mergem pe cale ... (vezi toată discuția)