Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Cei doi soti decid sa divorteze. Cei doi nu mai au bunuri comune(deci nu mai e cazul de partaj). Copilul nu mai e minor, are 26 de ani. Situatia financiara a celor doi e precara. Vor divortul pe cale amiabila cu acordul ambelor parti. Care este modalitatea de divort, fara a se apela la avocat? Auzisem ca era ceva proiect cu posibilitatea ca ofiterul starii civile sa "rezilieze" contractul de casatorie, cu o rezolvare cam intr-o luna. A fost introdusa aceasta lege? si daca da, care sunt actele necesare? Si cam care ar fi costurile?
Multumesc
Prin procedura medierii,divortul se pronunta in 30 de zile
ynocentta a scris:

Prin procedura medierii,divortul se pronunta in 30 de zile

Cum se desfasoara aceasta procedura? Raspunsul e ca nu prea are cum sa aiba loc ...pentru ca divortul prin acord prespune prezenta ambelor parti , pentru a semna acea cerere de chemare in judecata .

E drept ,exista o propunere ca aceasta modalitate de desfacere a casatoriei , rapida fiind , sa aiba loc in fata ofiterului de stare civila (asa incat dupa cum au spus " da" , tot la fel de usor sa spuna ca "nu " mai doresc continuarea relatiei ).

Insa pana la intrarea in vigoarea a asemenea dispozitii , tot instanta de judecata desface casatoria , printr-o hotarare judecatoreasca , definitiva si irevocabila , ( in dispozitiv e regasit acordul celor doi ).

Succes.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Deocamdata ceea ce s-a propus a se proceda cu divortul de comun acord va intra in vigoare, in aceasta forma sau in alta, in viitorul mai mult sau mai putin apropiat.
Acum se aplica dispozitiile Codului de procedura civila si Codului familiei in vigoare.
Astfel, in situatia celor doi soti, avand in vedere indeplinirea conditiilor desfacerii casatoriei prin acord, sunt necesare a fi parcurse urmatoarele etape:
- actiunea de divort trebuie semnata de ambii soti,
- actiunea semnata impreuna cu copia certificatului de casatorie, cu taxa timbru judiciar de 39 lei si timbre judiciare de 0,30 lei va fi depusa de ambii soti (care vor avea actele de identitate la ei) la Judecatorie.
- la termenul care se va acorda, ambii soti se vor prezenta in fata instantei si isi vor exprima oral acordul de desfacere a casatoriei prin acord.
Instanta va pronunta o hotarare de divort ce va fi data fara drept de apel, definitiva si irevocabila ce va trebui ridicata de la instanta, dupa redactare, de fiecare dintre soti.
End of story! ;)
Stoica Ioana a scris:

ynocentta a scris:

Prin procedura medierii,divortul se pronunta in 30 de zile

Cum se desfasoara aceasta procedura? Raspunsul e ca nu prea are cum sa aiba loc ...pentru ca divortul prin acord prespune prezenta ambelor parti , pentru a semna acea cerere de chemare in judecata .

E drept ,exista o propunere ca aceasta modalitate de desfacere a casatoriei , rapida fiind , sa aiba loc in fata ofiterului de stare civila (asa incat dupa cum au spus " da" , tot la fel de usor sa spuna ca "nu " mai doresc continuarea relatiei ).

Insa pana la intrarea in vigoarea a asemenea dispozitii , tot instanta de judecata desface casatoria , printr-o hotarare judecatoreasca , definitiva si irevocabila , ( in dispozitiv e regasit acordul celor doi ).

Succes.

A facut cineva referire la lipsa de consens pentru divort si la neprezentarea celor 2 parti?
Nu.Ati amintit de mediere (explicati-ne cum decurge ) si de un termen de 30 de zile.Faceti o precizare si cu privire la acesta.

Mesajele sunt scrise , desigur, in maniera care va caracterizeaza , aceea a unor generalizari, nu a unor precizari concrete.
Puteti detalia succinta solutie de mai sus.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat