Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate

am 31 ani de munca si stagiu militar de 1 an si 4 luni efectuat,in 2009 am fost diagnosticat ,operat,tratament citostatic,radioterapie de FIBROSARCOM.In decembrie 2010 acesta a recidivat astfel incat in Ianuarie 2011 am fost reoperat si am inceput tratamentul citostatic.Pot fi pensionat pe caz de boala
1. Numai comisia de expertiza medicala de pe langa Casa de Pensii decide daca va pensioneaza sau nu.
2. Vechimea in munca va este suficienta pentru a beneficia de pensie de invaliditate.