Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... se poate incadra la tentativa de omor urmatoarea ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

se poate incadra la tentativa de omor urmatoarea fapta??

in urma unei agresiuni suferite am fost internat in spital unde datorita multiplelor traume am stat 8 zile.am obtinut certificat medico legal 45 de zile pt urm .;;;COMOTIE CEREBRALA,CONTUZIE COLOANA CERVICALA,PLAGA CONTUZA NAZALA,LUXATIE SCAPULO-HUMERALA ST. CONTUZIE TORACICA. STEATOZA HEPATICA ,STAZA RENALA STG.GR.1/2.DIAGNOSTIC CONFIRMAT CLINIC SI RADIOGRAFIC.
calini george, utilizator
Daca este posibil,detaliati cum s-au petrecut faptele pentru ca primi raspunsurile necesare
Rugamintea este sa scrieti cu caractere normale , nu cu majuscule.
Multumesc
Radu Gabrian, Mediator
pe langa leziunile pe care le-am scris in mesajele anterioare,va mai pot spune ca acest individ m-a lovit in cap cu o vaza de sticla,cu un scaun in repetate randuri, urcandu-se efectiv cu picioarele pe capul meu si sarind pe mine si strigand ca ma omoara,numai interventia muzicantilor a facut sa nu duca la bun sfarsit fapta. apoi si dupa ce am iesit din spital si am incercat sa ne inpacam,el a recunoscut si sustinut infata avocatului lui si a unui prieten comun ca el m-ar fi omorat daca nu interveneau muzicantii,deci eu cred ca exista destule dovezi care era intentia lui si sa incadreze fapta corect. astept cu mare nerabdare parerile dv. aceasta persoana a mai fost condamnata cu trei luni inainte la o amenda penala tot pt.vatamare corperala grava ,in cuantum de 2000 si celtuieli judecata,iar in minorat a mai comis o crima fiind condamnat la 5 ani doar pt ca era minor,momentan este reabilitat dupa lege ,dar oare un individ cu asemenea comportamente nu poate fi oprit legal??????va multumesc anticipat.
Cele afirmate de dvs,trebuie sa se coroboreze cu declaratiile de martori ,cu alte porobe,dar si cu concluziile medicului legist cu privire la leziunile suferite,cu privire la legatura de cauzalitate dintre acestea si actiunea violenta a agresorului dvs.
Pe urma,cel care dispune este procurorul.
Aveti posibilitatea in conformitate cu disp.art.275-278 c.pr.pen. sa atacati actele emise de procuror.
Este recomandabila angajarea unui avocat,care sa va sprijine demersurile.