Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Interviu de magistrat
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Interviu de magistrat

Ce parere aveti despre noua lege privind admiterea in magistratura a celor cu 10 ani vechime numai pe baza de interviu?
Cum vi s-ar parea sa fiti judecati de un judecator ales pe baza de interviu?
Cat de omogena ar fi selectia pe acest criteriu?
INTERVIURI INTRARE IN MAGISTRATURA FARA CONCURS

Iată, pe scurt, cum au decurs audierile avocatilor care doresc sa devina judecători şi procurori
La data de 13 noiembrie 2007, au fost intervievati de Plenul CSM candidatii pentru numirea in functia de judecator in conditiile art. 33 alin. 5 din Legea nr. 303/2004, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.

Exemplu de interviu luat candidatului X pentru ocuparea postului de judecător:
Anton Pandrea: Cum decurge o prima sedinta de judecata?
X: Salut, spun declar deschisa sedinta, solicit dosare la amanare fara discutie, apoi dosarele in ordinea de pe lista.
Anton Pandrea: "Daca in sala de sedinta unii raman in picioare, altii pe scaun, cum procedati?
X: Astept pana se ridica toti in picioare, apoi...
Anton Pandrea: Pana cand asteptati?
X: Pot aplica sanctiuni, este vorba de solemnitatea sedintei, exista obligatia pentru justitiabili de a se ridica in picioare.
Anton Pandrea: Este iarna si barbatii au caciula pe cap, cum procedati?
X: In momentul in care intra in dosar, ii rog sa-si dea jos caciula.
Anton Pandrea: Daca este de o anumita confesiune?
X: Consemnez ca este de o anumita confesiune
Anton Pandrea: Aveti de audiat martori.
X: I se iau datele, de cine e propus, se intreaba daca e in relatii de dusmanie sau conflict cu una din parti.
Anton Pandrea: Spuneti juramantul.
X: Jur sa spun adevarul si sa nu ascund nimic din ceea ce stiu, asa sa imi ajute Dumnezeu. Daca nu e de nici o confesiune va jura pe onoare, constiinta.
Anton Pandrea: Cateva hotarari care nu pot fi atacate decat cu recurs.
X: Conform art. 282 indice 1 Cod procedura civila, nu se ataca cu apel, cererile privind pensiile de intretinere, actiunile posesorii, cel al caror obiect este sub un miliard lei atat in materie civila cat si in materie comerciala.
Lidia Barbulescu: Rudele pot fi audiate ca martori?
X: Sunt excluse pana la gradul trei.
Dan Lupascu: Sunt exceptii: la divort si la actele de stare civila.

În sedinta Plenului CSM din 3 aprilie 2007 au fost audiati candidatii care doresc sa ocupe fara concurs 50 de posturi vacante de procurori. Numirea in functia de procuror, fara concurs, conform art. 33 alin. 5), 7) si 8) din Legea nr. 303/2004 privind statutul judecatorilor si procurorilor, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru ocuparea a 50 de posturi vacante de procuror, la parchetele de pe langa judecatorii.

Exemplu de interviu luat candidatului X pentru ocuparea postului de judecător:
Anton Pandrea: "Modul de sesizare a organelor de urmarire penala in cazul infractiunii de tulburare de posesie?"
X: "La judecatorie, direct, inainte. La Parchet sau la politie, acum."
Anton Pandrea: "Care sunt nulitatile absolute?"
X: "Sunt prevazute la art. 197 Cod penal. Cele absolute se refera la nulitati legate de modul de sesizare a instantei dupa calitatea persoanei, daca s-a facut referatul pentru minor, daca a avut avocat."
Dan Chiujdea: "As vrea sa-mi spuneti, doamna avocat, cateva dintre atributiile Ministerului Public?"
X: "Sa suprevegheze si sa coordoneze activitatea de cercetare penala, sa participe la sedintele de judecata, sa declare apel in cauze, sa foloseasca caile de atac, sa sustina interesele minorilor, sa efectueze urmarirea penala in cazurile prevazute de lege."
Dan Chiujdea: "Cand poate fi suspendat un procuror?"
X: "Cand e bolnav psihic, cand este in cercetare."

Cum vi se pare? Foarte greu, nu-i aşa? Câţi dintre noi am fi intrat pe baza acestui interviu? Cred că toţi, inclusiv utilizatorii........
Corina Capotã, Avocat
Pai daca asa se pune problema , as putea si eu sa particip la acest interviu, mentionez faptul ca am absolvit facultatea anul trecut si ca experienta practica nu am nici un an implinit. Dar sunt sigura ca as fi admisa in cazul asta! Doamne oare ce se va alege de justitia noastra? :-/
Nu va mai agitati: Prin Ordonanta de Urgenta nr. 46/2008, Guvernul a eliminat in totalitate intrarea in magistratura pe baza de interviu si vechime profesionala.
Corect. Mi-ai luat vorba din gură. Mai multe detalii pe:
www.avocatnet.ro/content/art...
Foarte bine au facut. Daca tot se cred ata de buni dupa 10 ani de experienta, sa sustina examenul si nu o sa mai comenteze nimeni. Sarbatori fericite la toti !!!!