avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii amenda de la fisc
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

amenda de la fisc

va salut!
am primit o instiintare de plata de la fisc in urma unui proces ce a durat doi ani.
amenda are suma de 1900 lei.
in urma procesului am primit condamnare 4 ani cu suspendare.
cum trebuie sa platesc amenda?
trebuie achitata toata suma odata?sau pot sa o achit in rate?
daca nu o achit ce se intampla?
va multumesc!
Cel mai recent răspuns: mihai_u , utilizator 14:34, 28 Ianuarie 2011
amenzile nu sunt purtatoare de majorari sau penalitati de intarziere la plata, prin urmare orice amenda poate fi platita in rate ;)
de obicei daca nu este inceputa plata amenzii la data limita se incep procedurile de executare silita (proceduri care se suspenda daca se fac plati)
prin urmare eu recomand plata amenzilor in rate lunare in functie de disponibilitatile banesti ;)
in urma procedurilor de executare silita NU se pot retine mai mult de 1/3 din drepturile salariale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda administrativa + cheltuieli de judecata Night21 Night21 Am primit instiintare acasa cum ca a fost incetata urmarirea penala pe numele meu si ca trebuie sa platesc o amenda administrativa de 800 de lei , plus ... (vezi toată discuția)
Amenda rutiera adriana_ramona adriana_ramona Sotul meu a primit o amenda pentru nepurtarea centurii de siguranta 120 lei. Aceasta a venit prin posta deoarece a refuzat semnarea procesului verbal. Daca nu ... (vezi toată discuția)
Amenda contraventionala la administratia financiara? ddinu ddinu Buna ziua, Am primit o amenda RATB pe care am neglijat sa o platesc in 15 zile de la sosirea in posta (de fapt a semnat maica-mea pentru ea, si n-am stiut ... (vezi toată discuția)