Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii amenda de la fisc
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

amenda de la fisc

va salut!
am primit o instiintare de plata de la fisc in urma unui proces ce a durat doi ani.
amenda are suma de 1900 lei.
in urma procesului am primit condamnare 4 ani cu suspendare.
cum trebuie sa platesc amenda?
trebuie achitata toata suma odata?sau pot sa o achit in rate?
daca nu o achit ce se intampla?
va multumesc!
amenzile nu sunt purtatoare de majorari sau penalitati de intarziere la plata, prin urmare orice amenda poate fi platita in rate ;)
de obicei daca nu este inceputa plata amenzii la data limita se incep procedurile de executare silita (proceduri care se suspenda daca se fac plati)
prin urmare eu recomand plata amenzilor in rate lunare in functie de disponibilitatile banesti ;)
in urma procedurilor de executare silita NU se pot retine mai mult de 1/3 din drepturile salariale.