Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Distribuirea dividendelor si impozitul
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Distribuirea dividendelor si impozitul

Am si eu o intrebare. In cazul in care o societate comerciala cesioneaza un bun cu valoarea X care este virata in contul curent al societatii, care sunt impozitele care se platesc si in ce fel? Firma este macro-intreprindere, deci plateste impozit pe profit de 16% si este formata din 2 asociati cu 65% si 35%. In momentul in care intra banii in firma, am dori ca suma sa fie impartita altfel decat procentele reale. Asta stiu ca se poate, dar pe langa impozitul pe profit care se plateste din toata suma, se mai plateste si impozit pe dividende de 16%? Daca da, in situatia noastra in care banii se impart altfel decat valoarea procentelor, cum se procedeaza? Multumesc!
Doriti un raspuns care ia prea mult timp din pacate...
Mergeti la un avocat si expicati-i clar situatia, deoarece din ce informatii oferiti nu se intelege ce doriti.
in cazul in care se vinde un bun, se trece pe venituri suma reprezentand contravaloarea bunului vandut si incasata iar pe cheltuieli valoarea de inregistrare a bunului din contabilitatea vanzatorului. Castigul sau pierderea rezultata se va duce in contul de profit si pierdere calculandu-se in trimestrul respectiv 16% impozitul pe profit. La inchiderea exercitiului financiar, daca se repartizeaza dividende (pe total societate nu individual), asupra acestora se va platii 16% impozitul pe dividende la suma totala repartizata, indiferent cum se vor impartii acestea.