Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... modalitati de plata a pensiei alimentare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

modalitati de plata a pensiei alimentare

imi este necesar un act lla mina (ce chitante se admit in mod lgal).viramentulbancar eadmis in instanta?
De regula pensia de intretinere se plateste lunar iar modalitatea cea mai utilizata este retinerea din salariu si virarea prin posta beneficiarului sau reprezentantului sau legal.Nu este exclus nici viramentul bancar pentru plata anticipata
Obligatia de intretinere reprezinta o prestatie succesiva, lunara ( neindeplinirea , cu rea credinta, a acesteia, timp de doua luni , conduce la savarsirea infractiunii de abandon de familie).
Orice modalitate de plata este acceptata de catre instanta.Asadar, banii pot fi virati intr-un cont bancar, insa trebuie sa instiintati reprezentantul legal sau copilul major.
Situatia este diferita in functie de modul stabilirii pensiei:
1.-in cazul pensiei stabilite in functie venitul realizat de catre tata, in baza ordonantei de poprire se popreste venitul tatalui, iar angajatorul expediaza lunar pensia mamei minorului fie prin virament bancar , fie prin mandat postal;
2.-in cazul stabilirii pensiei in functie de venitul minim pe economie, modalitatile de plata sunt :
-depunere bancara sau mandat postal cu confirmare de primire, in ambele cazuri fiind necesar a se consemna lunar ca sumele depuse, respectiv expediate reprezinta pensie de intretinere in baza sent. x, pronuntata in data x de catre instanta x.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat