Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Buna seara! In urma procesului de divort, trebuie sa platesc o pensie alimentara pentru cei doi minori rezultati in urma fostei casatorii. Din anumite motive, nu tinem legatura si nu stiu in ce fel asi putea plati aceasta pensie. Precizez ca, cunosc adresa fostei sotii. Cum pot face aceasta plata ca sa pot dovedi cu acte ca am platit luna de luna pensia? Va multumesc!
1.Ii trimiteti prin mandat postal. 2. Ii cereti printr-o scrisoare sa va comunice un cont in care sa platiti.
Cu confirmare de primire?
Mandat postal cu confirmare de primire cu mentiunea expresa ca suma reprezinta pensie de intretinere stabilita conform sent civ. nr. x din data x a instantei x in dosarul cu nr.x./x/anul, sau varianta cont bancar deschis de fosta sotie.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
ionescu-bebe a scris:

Cu confirmare de primire?

Va referiti la scrisoare?Da.Daca trimiteti banii prin mandat postal, va ramane recipisa de la depunere .Nu uitati sa mentionati ca suma reprezinta pensie de intretinere pe luna...
LORELA UNGURIANU, Avocat
Va multumesc!