Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale societate radiata
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

societate radiata

sunt actionar intr-o societate comerciala radiata cu 314/2001. cf art 7 din 314/2001, bunurile din patrimoniu se supun prevederilor art 477 C.C. ( adica bunuri fara stapan). unul dintre bunurile din patrimoniu este un imobil. exista solutie pt a rezolva problema legal?:-/
naivatco, utilizator
Cine era proprietarul bunului inainte de aducerea ca aport in S.R.L.? Sunteit sigur ca imobilul a apartinut S.R.L.-ului? Sau era doar sediul firmei?
avTodincaVeronica a scris:

Cine era proprietarul bunului inainte de aducerea ca aport in S.R.L.? Sunteit sigur ca imobilul a apartinut S.R.L.-ului? Sau era doar sediul firmei?

De ce ai tras concluzia ca e srl din momnet ce e vorba de actionari si actiuni care sunt specifice sa?
naivatco a scris:

sunt actionar intr-o societate comerciala radiata cu 314/2001. cf art 7 din 314/2001, bunurile din patrimoniu se supun prevederilor art 477 C.C. ( adica bunuri fara stapan). unul dintre bunurile din patrimoniu este un imobil. exista solutie pt a rezolva problema legal?:-/

Cind a fost radiata soc, atiu uzat de calea de atac ?
dACA nu puteti face dovada ca aceste bunuri au fost trecute catre alt proprietar inainte de radiere, singura solutie e sa le cumparati de la proprietarul actual.
Daca societatea a fost radiata inseamna ca nu mai sunteti actionar:D
Verificati in statutul de functionare si actul constitutiv al societatii, daca acel imobil a fost mentionat ca aport la capital.
Dupa ce verificati,reveniti.
orca a scris:

avTodincaVeronica a scris:

Cine era proprietarul bunului inainte de aducerea ca aport in S.R.L.? Sunteit sigur ca imobilul a apartinut S.R.L.-ului? Sau era doar sediul firmei?

De ce ai tras concluzia ca e srl din momnet ce e vorba de actionari si actiuni care sunt specifice sa?

Probabil ora tarzie si frecventa mai mare a S.R.L.-urilor decat a altor tipuri de societati comerciale. :)