avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 879 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale societate radiata
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

societate radiata

sunt actionar intr-o societate comerciala radiata cu 314/2001. cf art 7 din 314/2001, bunurile din patrimoniu se supun prevederilor art 477 C.C. ( adica bunuri fara stapan). unul dintre bunurile din patrimoniu este un imobil. exista solutie pt a rezolva problema legal?:-/
Ultima modificare: Miercuri, 16 Aprilie 2008
naivatco, utilizator
Cel mai recent răspuns: naivatco , utilizator 23:55, 27 Aprilie 2008
bunul a fost cumparat pe firma, respectiva casa a fost cumparata pe firma cu act notarial. nu a fost sediu social.
428/2001 e vialbil??????????????. am vazut foarte multe interpretari ale 428. atat de partea curtii constitutionale cat si de parteaq instantelor de fond, curtii de apel, etc
societatea radiata la 314/2001 nu mai exista juridic din 16.05.2002, impartirea patrimoniului se putea face inainte de radiere
428/2002 :radierea nula de drept........ poate fi viabil?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma radiata -art.5(3) din l314/2001 - cu proprietati imobile dariux dariux Buna seara, Am avut o firma la care am fost asociat, in 2002 firma a fost radiata (art.5(3) din L314/2001 ) -dar prin anul 1998 am cumparat un teren, ... (vezi toată discuția)
Satutul imobilului dupa radierea de catre rc a srl cu asociat unic in 2002 pe l 341 cascatu cascatu RC a radiat societatile care nu au completat capitalul social in intervalul cerut de lege. tinand cont ca e vorba de srl cu asociat unic la acea data nu se ... (vezi toată discuția)
Art. 7 lg. 314/2001 - dizolvare sa ncsmihaela ncsmihaela Astept un sfat de la cei care s-au mai lovit de o astfel de problema. Apartament dobandit prin contract de vanzare-cumparare de SA, inainte de aparitia ... (vezi toată discuția)