Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale numirea/revocarea administratorului - este sau nu este ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

numirea/revocarea administratorului - este sau nu este modificare de act constitutiv?

Stimati colegi de forum,

Supun atentiei dvs urmatoarea chetiune.

Cunosc faptul ca in literatura de specialitate se afirma ca atunci cand administratorul unui SRL a fost numit prin actul constitutiv, revocarea sa poate fi dispusa de catre adunarea generala, in conditiile prevazute la art. 192 (2) LSC, deoarece aceasta echivaleaza cu modificarea actului constitutiv.
Se sustine ca in aceasta ipoteza se face aplicatia principiului simetriei juridice, respectiv administratorii numiti prin actul constitutiv, care incorporeaza vointa tuturor asociatilor, trebuie revocati cu votul tuturor asociatilor.

Totusi, asa sa fie?

Art. 194 (1) LSC prevede ca AGA are urmatoarele obligatii principale:
a) sa aprobe situatia financiara anuala si sa stabileasca repartizarea profitului net;
b) sa ii desemneze pe administratori si cenzori sau, dupa caz, auditori interni, sa îi revoce si sa le dea descarcare de activitatea lor, precum si sa decida contractarea auditului financiar, atunci cand acesta nu are caracter obligatoriu, potrivit legii;
c) sa decida urmarirea administratorilor si cenzorilor sau, dupa caz, a auditorilor interni pentru daunele pricinuite societatii, desemnand si persoana insarcinata sa o exercite;
d) sa modifice actul constitutiv.

Daca actul constitutiv nu prevede altfel, si presupunem ca acesta nu prevede altfel, pentru adoptarea valabila a hotararilor ar urma sa se aplice :
- art. 192 (1) LSC, pentru cazurile aratate la lit. a), b) si c) ;
- respectiv, art. 192 (2) pentru ipoteza prevazuta la lit. d).

Acum … Din analiza art. 194 lit. b) si d) ar rezulta ca numirea si revocarea administratorilor, indiferent daca acestia sunt numiti prin actul constitutiv sau prin HAGA, nu reprezinta o modificare a actului constitutiv. Prin urmare, numirea (revocarea) acestora s-ar face in conditiile prevazute de art. 192 (1) LSC.
Altfel, nu-mi explic de ce art. 194 lit. b) precizeaza ca aceasta constituie o atributie distincta de cea a modificarii actului constitutiv, fiind suficient sa o mentioneze doar pe ultima.

Voi ce parere aveti?

modificarea actului constitutiv poate avea si alt obiect decit numirea admin, cum ar fi sediul, ob activitate. avind in vedere ca nu sunt mentionate in art.194 inseamna ca nu este in atributia AGA? nu, ele se includ in lit.d

Pe de alta parte, este logic ca din moment ce in actul constitutiv sunt mentionati admin (cu nume, prenume, CNP, etc) numirea / revocarea este o modificare a actului constitutiv deoarece continutul art respectiv nu mai corespunde realitatii.

lit.b este inclusa in atributia de la lit.d (particular / general).
Revocarea (de fapt schimbarea) administratorului se face tot timpul in acelasi mod, nu are nicio relevanta cum a fost numit, tot asa cum de fiecare data va fi o modificare (indirecta) a actului constitutiv. Modalitatea de numire nu poate fi relevanta, deoarece intotdeauna primul administrator e numit prin actul constitutiv, iar ceilalti prin hotarare - pur si simplu nu se poate altfel. Cu toate acestea, numai modificarile directe ale actului constitutiv necesita unanimitate, nu si cele indirecte (administrator, asociati, etc) pentru care exista prevederi speciale chiar in lege.

Nu stiu despre ce doctrina vorbiti ca ar afirma altfel, chiar nu am intalnit vreodata.
matahachiro a scris:

modificarea actului constitutiv poate avea si alt obiect decit numirea admin, cum ar fi sediul, ob activitate. avind in vedere ca nu sunt mentionate in art.194 inseamna ca nu este in atributia AGA? nu, ele se includ in lit.d

Bineinteles ca aceste reprezinta modificari ale actului constitutiv, care se vor decide de catre AGA in conditiile aratate la art. 192 (2). De altfel, in postarea mea nici nu am insinuat contrariul.

matahachiro a scris:
Pe de alta parte, este logic ca din moment ce in actul constitutiv sunt mentionati admin (cu nume, prenume, CNP, etc) numirea / revocarea este o modificare a actului constitutiv deoarece continutul art respectiv nu mai corespunde realitatii.

De acord. Odata ce in urma unei HAGA continutul unui articol din actul constitutiv nu mai corespunde realitatii, rezulta ca acesta s-a modificat, trebuie actualizat.

Problema este alta. Numirea (revocarea) administratorului, chiar numit prin actul constitutiv, se va putea decide in conditiile prevazute de art. 192 (1) sau in conditiile art. 192 (2) ?

Art. 192 (2) spune : ‘’pentru hotararile avand ca obiect modificarea actului constitutiv este necesar votul tuturor asociatilor, in afara de cazul cand legea sau actul constitutiv prevede altfel’’.

Oare, din interpretarea coroborata a lit. b) si d) din art. 194, nu putem deduce ca in aceasta ipoteza legea prevede altfel?

P.S.
La SA, oricum, schimbarea administratorilor nu constituie modificare de act constitutiv.
[ link extern ]
Pentru Andreea Lisievici

Atunci cand am spus:

timi a scris:

Cunosc faptul ca in literatura de specialitate se afirma ca atunci cand administratorul unui SRL a fost numit prin actul constitutiv, revocarea sa poate fi dispusa de catre adunarea generala, in conditiile prevazute la art. 192 (2) LSC, deoarece aceasta echivaleaza cu modificarea actului constitutiv.
Se sustine ca in aceasta ipoteza se face aplicatia principiului simetriei juridice, respectiv administratorii numiti prin actul constitutiv, care incorporeaza vointa tuturor asociatilor, trebuie revocati cu votul tuturor asociatilor.

m-am referit la opinia exprimata in Legea societatilor comerciale, editia 3, St. Carpevaru, s.a, pag. 618
Eu am editia 4, unde nu am gasit asa ceva. Am gasit insa aplicarea principiului la alta situatie:

O majoritate calificata pentru modificarea actului constitutiv este cea prevazuta la art. 202 alin. 2, potrivit cu care transmiterea partilor sociale catre persoane dinafara societatii este permisa numai daca a fost aprobata de asociati reprezentand cel putin 3/4 din capitalul social. Transmiterea partilor sociale catre asociati din afara societatii implica a fortiori modificarea actului constitutiv. Ar fi absurd ca, dupa ce adunarea asociatilor a aprobat transmiterea cu majoritatea ceruta expres de lege, sa nu poata fi modificat actul constitutiv pentru ca nu se intruneste votul tuturor asociatilor. De aceea credem ca, in acest caz, actul constitutiv poate fi modificat cu votul asociatilor reprezentand 3/4 din capitalul social si, de fapt, el este modificat implicit atunci cand se aproba transmiterea partilor sociale catre tertul cesionar neasociat.

Mi se pare foarte, foarte clar.