Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Nu am comunicat prorata
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Nu am comunicat prorata

:O Am operatiuni ( in anul 2010) cu drept de deducere 20.000 si fara drept de deducere 1500.
Prorata (20.000-1500) / 20.000=92.50%
Cum si unde fac comunicarea?
Exista un rand in decontul de TVA la decembrie?

Multumesc,

Nu am cumparat, nu am construit cladire. Am venituri din chirii (scutite) si am venituri din activitati de bar-restaurant. (am subinchiriat o parte din spatiu)

:">
ContSters167247, utilizator
nu inteleg taxa deductibila aferenta caror achizitii doriti s-o calculati pe baza de pro-rata?
Am venituri cu TVA si venituri scutite fara drept de deducere (chirii).
Trebuie sa calculez pro rata. ( nu mai pot sa deduc 100% TVA din facturi de cumparari marfa+utilitati)

:sorry:
ContSters167247, utilizator
pai marfa se foloseste in totalitate pentru operatiuni taxabile, corect? deci nu aveti ce ajusta.
ar trebui sa calculati pro-rata doar la facturile de utilitati.
Am pus cota la randul "pro rata de deducere" si vad ca se face calculul automat, la toate achizitiile de bunuri si servicii taxabile din rand 21. In rand 26 intra automat (TVA rand 21 x %pro rata). Ex.
- rand 21 TVA de dedus (total) 5000 lei
- pro rata 93%
-rand 26 = 5000 x 93%=4650 lei

:coffee:
ContSters167247, utilizator