avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... coasigurat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

coasigurat

Buna seara. Cum as putea procedea daca vreau sa o iau pe mama pe cas-ul meu tinand seama ca nu are niciun venit? Multumesc,
Cel mai recent răspuns: gangan , utilizator 18:45, 30 Ianuarie 2011
1. Daca sunteti salariat o puteti lua pe mama coasigurat.
2. Va duceti la serv. Contabilitate al angajatorului si completati o declaratie tip la care adaugati si actelor de identitate ale mamei dvs.
3. Daca angajatorul nu stie cum sa procedeze luati legatura cu Casa de Asigurari de Sanatate.
Multumesc mult,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calitatea de coasigurat ildis ildis sunt casatorit de un an si sotia mea este casnica iar eu lucrez cu contract de munca.cum poate beneficia sotia mea de servicii medicale gratuite? (vezi toată discuția)
Deducere personala dana_m76 dana_m76 Buna ziua, ma lovesc de o problema si as dori sa ma sfatuiti.Mama mai are trei ani pana la pensie si nu mai are niciun fel de venit.A mers la CASS ca sa se ... (vezi toată discuția)
Asigurare in sistemul public de sanatate camellia_camy camellia_camy As dori sa va rog daca se poate sa-mi raspunde-ti la urmatoarea intrebare: In cazul in care sotia este incadrata cu carte de munca si plateste asigurarile la ... (vezi toată discuția)