Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... influentarea concediului de odihna prin concediul fara ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

influentarea concediului de odihna prin concediul fara plata

Conform contractului meu de munca: "Durata concediului anual de odihna este de 21 zile lucratoare, in raport cu durata muncii (norma intreaga, fractiune de norma)". Prin ianuarie mi-am luat 10 zile de concediu fara plata pentru a nu-mi afecta numarul zilelor de concediu de odihna, insa acum aflu ca am mai putine zile de concediu de odihna deoarece numarul de zile lucrate in acest an a scazut. Intrebarea mea este: daca imi iau concediu fara plata, scade si durata concediului de odihna (ramanand proportional cu numarul de zile lucrate efectiv in acel an)?
Intr-adevar, concediul de odihna se acorda proportional cu perioada lucrata. Daca perioada de CFP este foarte mare, atunci va fi afectat si CO.
Va multumesc pentru raspuns insa as dori sa cer o lamurire. Mi se pare ambigua exprimarea dumneavoastra: "perioada de CFP este foarte mare". Ce reprezinta o perioada foarte mare? 10 zile lucratoare se iau in considerare? Este o perioada foarte mare?
marcelilie, utilizator
Nu este ambigua exprimarea .... daca va luati un CFP pe o durata de 90 zile, atunci acesta sigur va afecteaza CO...., adica 90 zile = 3 luni nelucrate
Este un calcul simplu cu cat se diminueaza CO in functie de CFP.
De exemplu, CFP = 90 zile (3 luni) este echivalent a 5 zile de CO , la un CO de 21 de zile pe an ....in acest caz, va mai ramane doar 16 zile de CO.

elis a scris:

Nu este ambigua exprimarea .... daca va luati un CFP pe o durata de 90 zile, atunci acesta sigur va afecteaza CO...., adica 90 zile = 3 luni nelucrate
Este un calcul simplu cu cat se diminueaza CO in functie de CFP.
De exemplu, CFP = 90 zile (3 luni) este echivalent a 5 zile de CO , la un CO de 21 de zile pe an ....in acest caz, va mai ramane doar 16 zile de CO.

Scuze, ca ma bag in aceasta discutie.
Conform Codului muncii:(2) Durata efectivã a concediului de odihnã anual se stabileºte prin contractul colectiv de muncã aplicabil, este prevãzutã în contractul individual de muncã ºi se acordã proporþional cu activitatea prestatã într-un an calendaristic.
In acest sens concediul de boala este considerat ca activitate prestata, sau diminueaza si aceasta durata CO ?
Sunt multi angajati, mai ales femei, care in mod regulat isi scot cele 90 zile calendaristice de concediu de boala, cu ajutorul medicilor, care folosesc si aceasta cale pentru rotunjirea veniturilor.