avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1070 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... acord retinere din salariu/comision
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

acord retinere din salariu/comision

Este corect ca, printr-un contract de prestari servicii intre angajator si angajat/colaborator, sa se prevada ca salariatul/colaboratorul este de acord ca, contravaloarea facturii lunare de abonament sa fie retinuta direct din salariu/comision?
In fapt, angajatorul furnizeaza servicii catre angajatul beneficiar si in loc ca acest sa plateasca in numerar sau in alt mod, se doreste ca din salariu sa fie retinuta contravaloarea facturii lunare.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:17, 19 Octombrie 2011
Daca vointa dumneavoastra se intalneste cu vointa angajatorului devine lege. Nu este nimic ilegal atata timp cat dumneavoastra spuneti da.
teoretic, asa e....are cineva n caz concret in practica?multumesc
Am auzit pana acum de foarte multe ori de ceea ce spuneti dumneavoastra. Nu este un caz izolat.
de acord, si totusi..de ex, daca plata facturilor se face anticipat pe 3 luni, cum retin din salariu?in ian retin c/val a 3 facturi si in aprilie urmatoarea samd?asa ar fi logic, nu?
brendissima a scris:

de acord, si totusi..de ex, daca plata facturilor se face anticipat pe 3 luni, cum retin din salariu?in ian retin c/val a 3 facturi si in aprilie urmatoarea samd?asa ar fi logic, nu?



In logica dumneavoastra inseamna ca va pot retine anticipat si pe 1 an. Hai sa fim seriosi. Nu cred ca poate fi vorba de mai mult de 1 luna. Altfel nu are rost. Inseamna sclavie.

Alte discuții în legătură

Inventar, decizie de imputare Tania  D Tania D suntem o firma de retail si in urma cu putin timp am facut un inventar in urma caruia s-a constat un minus, intrebarea este cum se poate face imputarea acelui ... (vezi toată discuția)
Despre legea gestionarului unombun unombun sunt in urmatoarea situatie:lucrez intr-un magazin de retail,angajat ca lucrator comercial \\\"asistent-vanzari gestionar\\\" (gestiune colectiva);problema ... (vezi toată discuția)
Neplata salariului cu motivare emitere factura neachitata inca lltc82 lltc82 Buna ziua. Am o rugaminte la dvs. sa-mi spuneti daca se poate ce trebuie facut in situatia pe care o voi descrie mai jos (mentionez ca nu posed cunostinte ... (vezi toată discuția)