Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... acord retinere din salariu/comision
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

acord retinere din salariu/comision

Este corect ca, printr-un contract de prestari servicii intre angajator si angajat/colaborator, sa se prevada ca salariatul/colaboratorul este de acord ca, contravaloarea facturii lunare de abonament sa fie retinuta direct din salariu/comision?
In fapt, angajatorul furnizeaza servicii catre angajatul beneficiar si in loc ca acest sa plateasca in numerar sau in alt mod, se doreste ca din salariu sa fie retinuta contravaloarea facturii lunare.
Daca vointa dumneavoastra se intalneste cu vointa angajatorului devine lege. Nu este nimic ilegal atata timp cat dumneavoastra spuneti da.
teoretic, asa e....are cineva n caz concret in practica?multumesc
Am auzit pana acum de foarte multe ori de ceea ce spuneti dumneavoastra. Nu este un caz izolat.
de acord, si totusi..de ex, daca plata facturilor se face anticipat pe 3 luni, cum retin din salariu?in ian retin c/val a 3 facturi si in aprilie urmatoarea samd?asa ar fi logic, nu?
brendissima a scris:

de acord, si totusi..de ex, daca plata facturilor se face anticipat pe 3 luni, cum retin din salariu?in ian retin c/val a 3 facturi si in aprilie urmatoarea samd?asa ar fi logic, nu?

In logica dumneavoastra inseamna ca va pot retine anticipat si pe 1 an. Hai sa fim seriosi. Nu cred ca poate fi vorba de mai mult de 1 luna. Altfel nu are rost. Inseamna sclavie.