Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... pronuntare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

pronuntare

am verificat un proces pe portal si apare la infatisarea care a avut loc acu doua zile ca se amana pronuntarea luna viitoare la data de .....

ce inseamna amana pronuntarea ?

adica se da solutionarea cazului?
Judecatorul poate amana pronuntarea 7 zile.

Asta inseamna ca s-a terminat cercetarea judecatoreasca(conform Legii 202/2010, in cazul in care inculpatul recunoaste cele retinute in rechizitoriu, nu se mai administreaza alte probe, iar hotararea se pronunta in baza probelor administrate in faza de urmarire penala), s-au terminat si dezbaterile, iar judecatorul a ramas sa delibereze asupra solutiei.

Da, ati judecat corect, se va solutiona cazul si nu va mai fi alt termen.
Mergeti la arhiva instantei in ziua urmatoare celei pentru care s-a amanat pronuntarea si cautati, in condica de sedinta, solutia.

Atentie - termenul de apel sau recurs (10 zile) curge din ziua pronuntarii.
cercetasa a scris:

am verificat un proces pe portal si apare la infatisarea care a avut loc acu doua zile ca se amana pronuntarea luna viitoare la data de .....

ce inseamna amana pronuntarea ?

adica se da solutionarea cazului?

Nu am auzit sa se amane pronuntarea pentru o luna.
Vedeti sa nu fie vorba de amanarea judecatii si nu de amanarea pronuntarii hotararii.
Sunt doua lucruri total diferite!

avocat Claudiu Lascoschi