Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... REVISAL 2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

REVISAL 2011

Fiind o institutie publica de stat si avand in pastrare cartile de munca si dreptul de a complta in ele as dori sa va intreb ce se va trece in programul Revisal daca inainte treceam doar noii angajati, angajatii care plecau contractele ... acum ce trebuie sa trecem in ele avand in vedere ca nu se va mai scrie in cartile de munca , adica salariile ,schimbarea incadrarii, modificat salariul ce facem cu toate acestea?:">
Va rog sa fiti mult mai precisi. Tocmai, ca v-am intrebat tot ceea ce se scria in cartile de munca, unde se vor trece in Revisal in ce rubrice de ex. majorare salariu 15%, modificarea functiei asta v-am intrebat. Multumesc.
In Revisal nu se trece salariul (cel putin nu deocamdata).

Vedeti HG 161/2006 privind intocmirea si completaea registrului ...
"ART. 3
(2) Registrul se completeaza in ordinea angajarii si cuprinde urmatoarele
elemente:
a) elementele de identificare a tuturor salariatilor: numele, prenumele, codul
numeric personal (CNP);
b) data angajarii;
c) functia/ocupatia conform specificatiei Clasificarii Ocupatiilor din Romania (COR) sau altor acte normative;
d) tipul contractului individual de munca;
e) data si temeiul incetarii contractului individual de munca.
ART.4
(3) Dupa indeplinirea obligatiei prevazute la alin. (1) si (2), angajatorii vor
transmite registrul la inspectoratul teritorial de munca in a carui raza teritoriala
isi au sediul sau domiciliul, numai in cazul in care intervin modificari ale
elementelor prevazute la art. 3 alin. (2).
dumi32 a scris:

Va rog sa fiti mult mai precisi. Tocmai, ca v-am intrebat tot ceea ce se scria in cartile de munca, unde se vor trece in Revisal in ce rubrice de ex. majorare salariu 15%, modificarea functiei asta v-am intrebat. Multumesc.

Modificarile de salariul nu se opereaza in Revisal, intrucat nu exista rubrica pentru asa ceva.

Modificare functiei se poate face in REVISAL, ca si pana acum.
Am o mare nelamurire..poate ma puteti ajuta.

Fosta contabila a inregistrat un contract in 25 august in versiunea veche si l a trimis online, iar vineri in 30 septemb 2011 a actualizat revisalul.( deci a actualizat si contractul inregistrat in versiunea veche, care nu cuprindea salariul brut). Eu mai trebuie sa trimit ceva modificare in legatura cu acel contract?Daca actualizarea noului revisal s a facut corect?( contractul include salariul brut). Apar cumva pe inspectia muncii salariile si sporurile?

Sper ca m am facut inteleasa

Multumesc anticipat
In versiunea veche nu se opera salariile si sporurile, asa ca pentru acel c.i.m. la preluare in versiunea noua trebuia completat salariul si sporurile acordate ...