Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ordinul prefectului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ordinul prefectului

Eposibil ca pe acelasi teren sa existe si un act de propietate si un ordin al prefectului pentru doua persoane diferite? Cine are competenta sa anuleze un ordin al prefectului?
1. Orice este posibil :(
2. Instanta de contencios administrativ (Tribunalul)
multumesc frumos dar cel care a emis acest ordin nu are si autoritatea sa-l anuleze?
Ba da,, numai sa vrea...Eu v-am dat solutia pentru situatia cea mai probabila, in care autoritatea publica in cauza (prefectul), refuza anularea propriei decizii.
Daca acel ordin al prefectului a produs efecte juridice (s-a facut cadastru, intabulare, etc) poate fi anulat doar de instanta de judecata, conform legii 554/2004.
efect juridic se considera si daca vecinul meu a platit impozit pe acea suprafata? cadastru si intabulare nu au fost facute eu fiind primul care incearca sa-l faca in baza actului de propietate. multumesc