avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 970 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Garantie de buna executie
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Garantie de buna executie

Buna ziua!
Am o intrebare legata de garantia de buna executie. Si anume: eu, ca furnizor, trec pe factura, garantie de buna executie, in valoare de 10% din valoarea facturii. Aceasta garantie este purtatoare de TVA?
Cel mai recent răspuns: suzika , utilizator 11:57, 22 Aprilie 2008
Da mai multe detalii. Tie ca furnizor ti se opreste drept garantie de buna executie 10% din valoarea facturii inaintate beneficiarului?
suzika a scris:

Buna ziua!
Am o intrebare legata de garantia de buna executie. Si anume: eu, ca furnizor, trec pe factura, garantie de buna executie, in valoare de 10% din valoarea facturii. Aceasta garantie este purtatoare de TVA?


Da e purtatoare de TVA, Codul fiscal nu prevede scutiri pentru garaniile de buna executie.
DA, trebuie să facturezi cu TVA.
Va multumesc foarte mult pentru raspunsurile date.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Garantii de buna executie negut_dorina negut_dorina buna ziua,am si eu o intrebare sa facut o factura de vanzare pe garantie de buna executie cum o inregistrez? este facuta fara tva si se incaseaza prin banca la ... (vezi toată discuția)
Refacturare cheltuieli Claudia1986 Claudia1986 Buna, Am si eu o intrebare, cu privire la refacturarea cheltuielilor catre clienti. Am facut cheltuieli diverse (posta, diverse taxe) pentru un client pt ... (vezi toată discuția)
Nou platitor de tva zolysoftsolutions zolysoftsolutions Va salut! Am o nedumerire legata de TVA, si anume: din 1 Aug voi deveni platitor de TVA, pentru ca sa ma pot inscrie in ROI. Facturile, catre o firma straina ... (vezi toată discuția)