Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Garantie de buna executie
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Garantie de buna executie

Buna ziua!
Am o intrebare legata de garantia de buna executie. Si anume: eu, ca furnizor, trec pe factura, garantie de buna executie, in valoare de 10% din valoarea facturii. Aceasta garantie este purtatoare de TVA?
Da mai multe detalii. Tie ca furnizor ti se opreste drept garantie de buna executie 10% din valoarea facturii inaintate beneficiarului?
suzika a scris:

Buna ziua!
Am o intrebare legata de garantia de buna executie. Si anume: eu, ca furnizor, trec pe factura, garantie de buna executie, in valoare de 10% din valoarea facturii. Aceasta garantie este purtatoare de TVA?

Da e purtatoare de TVA, Codul fiscal nu prevede scutiri pentru garaniile de buna executie.
DA, trebuie să facturezi cu TVA.
Va multumesc foarte mult pentru raspunsurile date.