Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... subsolul e de vina?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

subsolul e de vina?

buna ziua

suntem o asociatie formata din mai multe blocuri unan dintre scari avand repartioare.
as dori sa stiu cum se imparte factura radet

.ce documente trebuiesc verificate, daca impartirea s-a facut corect, eventual daca s-a facut si verificarea gigacalorimetrului.
blocul in care locuiesc este format din 2 scari una fiind cu repartitoare.gigacalorimetrul este comun .

fata de alte asociatii avem o suma destul de frumusica, cu ghilimelele de rigoare,

nu e bine sa te uiti in curtea vecinului dar ......

argumentul administratorului fiind ca in scara noastra caldura din subsol e exagerat de mare astfel rezultand pierderile,si trebuiesc izolate tevile.
pana aici sa zicem corect.
dar mentionez ca, prin subsolul nostru trece si o conducta a radet-ului care evident degaja si ea caldura
ce e de facut ca sa inlaturam pierderile de caldura de la subsol cel putin?

va rog frumos sa ma ajutati in clarificarea problemei .

1. Fiecare scara de bloc are contorul ei de bransament. Acest contor este citit lunar de reprezentantul RADET.
Deci locatarii din scara vor plati caldura facturata care corespunde strict consumului scarii respective.
2. RADET nu are conducte de caldura in subsol, decat o bucatica de coloana care vine din exterior pana la contorul de bransament. Toate conductele sunt ale asociatiei.
3. Valoarea caldurii facturata are doua componente: caldura individuala (consumata prin calorifere) si caldura la comun (tevile verticale, coloanele din subsol.
Administratorul dv. nu poate sti, nu are de unde sa stie ca se pierde caldura.
Toata caldura care "se pierde" este inmagazinata de zidurile cladirii, deci de ea beneficiaza toti locatarii. Caldura nu se arunca la canal ca sa fie pierduta.
Daca in subsol aveti conducte fara izolatie pe ele, atunci trebuie invelite, dar m-as mira sa fie neizolate complet, deci nu se pune problema pierderilor masive de caldura.
Puteti sa ne dati un exemplu cat costa caldura in scara dv., pe ce luna si la cate apartamente si daca aceste apartamente sunt contorizate?

Faceti parte dintre cei cu repartitoare sau fara repartitoare? Scara este contorizata la nivel de apartament?
elga50, moderator
@elga50
tevile nu sunt izolate absolut deloc.

valoarea caldurii pe un apartament este de 220 ron la o suprafata de 73 metri patrati, pretul gigacaloriei fiind de 150 in constanta
scara noastra nu are repartitoare.

vi se pare justificat raspunsul dat de administrator ca in subsol sunt pierderi
cum a ajuns la concluzia asta
cum putem totusi verifica daca s-a facut corect calculul
daca da tot respectul nostru

dar trebuie rezolvata aceasta suspiciune
sper sa ma ajutati va rog

@elga 50
cu toate ca nu va vine sa credeti asa este avem teava a radetului care trece prin subsol
chiar ei au constatat. / o greseala de proiectare de pe vremea lui ceausescu
tevile nu sunt izolate deloc
s-a schimbat instalatia si nu s-au mai izolat

gigacalorimetrul este comun pe ambele scari

dupa el , printr-un teu se separa scara noastra , de cea cu repartitoare.

e de necrezut dar asta-i adevarul
Eu stiu ca RADET a contorizat blocurile la nivel de scara, adica fiecare scara are un contor de bransament.
Nu va contrazic, dar e de necrezut ca sunt doua scari pe un contor de bransament, din care una are repartitoare, cealalta nu are. Pai si atunci cum se face repartizarea caldurii? Nu vreau sa ma gandesc la ce harababura e acolo!
Dar inca o data, caldura nu se pierde, e inmagazinata si se difuzeaza in ziduri si in spatiile comune.
O prima solutie, daca credeti ca pierdeti caldura pentru ca nu sunt tevile din subsol izolate este sa le izolati.
In ce priveste coloana RADET care va trece prin subsol, asa....fara rost, pai ar trebui sa va para bine ca va incalzeste blocul fara sa va coste nimic, ca daca e a RADET si nu a asociatiei, atunci nu se pune in factura dv. de la asociatie.

220 lei la un apartament de 3 camere si la 150 lei Gcal. nu e mult deloc, e o valoare raspandita la aceasta suprafata de apartamente.
elga50, moderator
frumos raspuns!

pai administratorul nu a putut sa gandeasca de ce avem atat de cald fata de altii

e foarte cald si sunt pierderi, atat

am cerut la administrator modul in care calculeaza
ce ma sfatuiti sa urmaresc tinand cont de harababura asta

apartamentul este de 2 camere

ContSters189595, utilizator