Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... retragerea demisiei in 24 de ore
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

retragerea demisiei in 24 de ore

aseara am fost fortat de un sef sa-mi dau demisia si am acceptat din anumite motive iar astazi am formulat o cerere pt retragerea demisiei ce credeti e valabila cererea
numai daca va fii acceptata!
Numai daca seful dvs.va dori sa o ia in seama.
Interventie moderator Pentru a posta noi intrebari in acelasi topic, folositi butonul "raspunde" (albastru, dreapta, jos).
Multumesc, o seara buna,

Gabriela Pintea

ionela12 a scris:
dar o cale de atac deoarece am fost fortat ba chiar amenintat de el
Da exista cale de atac in instanta dar trebuie sa aduceti dovezi pertinente.
Le aveti; eu nu cred ca ati fost inspirat/a la momentul acela sa le pregatiti.
ionela12 a scris:

aseara am fost fortat de un sef sa-mi dau demisia si am acceptat din anumite motive iar astazi am formulat o cerere pt retragerea demisiei ce credeti e valabila cererea

1. Demisia nu mai poate fi revocată după ajungerea ei la cunoştinţa angajatorului, decât cu acordul expres sau chiar tacit, dar neechivoc, al angajatorului.

2. Daca angajatorul nu este de acord cu revocarea demisiei dvs, atunci trebuie sa contestati in instanta decizia de incetare a c.i.m. si sa probati ca ati fost fortata sa va dati demisia.
Cornel Vasile, Consilier juridic