Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă jurisprudenta raspundere medici
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

jurisprudenta raspundere medici

buna,
ati putea sa ma ajutati sa gasesc ceva jurisprudenta care implica medici, clinici private, raspunderea civila, penala sau disciplinara a medicilor?
Va multumesc
Malpraxisul medical: oportunitate sau realitate? – Raluca Mihaela Simion
este o carte excelenta , scrisa de o prietena, pe intelesul tuturor
va multumesc..
Nu va trebuie carti sau jurisprudent deocamcata. Am avut procese si arbitraje cu medici. Deocamdata totul se musamalizeaza la nivelul Colegiului Medicilor. Aproximez ca intr-0un an s-ar merita o speciaizare pe acest domeniu. Nu acum.
M-am uitat peste cuprinsul cartii, am gasit-o pe net si mi-o voi achizitiona. Dar as dori mai multa jurisprudenta, actiuni, hotarari, cum se formuleaza... Sunt un consilier juridic debutant, si imi trebuie mai multe informatii in domeniu :D
Informatii despre Malpraxis gasiti si aici ::

Malpraxis medical. Durata procesului. Respectarea integritatii fizice. Hotararea CEDO in cauza Codarcea vs. Romania
[ link extern ]

Malpraxisul medical. Particularitatile raspunderii civile medicale
[ link extern ] /