Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am nevoie de un avocat cu experiența CEDO
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Am nevoie de un avocat cu experiența CEDO

Am nevoie de un avocat cu experiența CEDO, dosarul meu este, civil pe litigii de munca. Pe cine îmi recomandați, va rog!
Mihaela Baicu, utilizator
Nu se fac recomandari pe forum, daca doriti sa angajati un avocat, aveti posibilitatea sa cautati in Tabloul avocatilor din Romania sau in lista consultantilor inscrisi pe forum, in functie de locatia dvs.
[ link extern ]
www.avocatnet.ro/Consultanti...
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Căutați pe google articole din presa în care sunt pomeniți și avocații care au reprezentat partile la CEDO,din punctul meu de vedere sunt foarte puțini avocati specializați cu adevărat In acest domeniu.
Este bine sa stiti ca astfel de plangeri sunt costisitoare deoarece necesita o abordare mult direrita fata de redactarea unei actiuni pe drept national.
Primul pas este sa achitati o consultanta jurdica care necesita in mod obligatoriu studiul hotararilor instantelor si a pieselor dosarului.
Cca 90% din cazuri se resping de avocati dupa consultatia juridica.
In plus aproape 90 % dintre cereri sunt respinse ca informe de catre CEDO fără a ajunge sa fie judecate pe fond.
Da, sunt respinse dar nu doar ca informe ci si ca inadmisibile.
A cam devenit loterie la CEDO pentru ca sunt si sufocati de plangeri.
Ca si imprevizibilitate se poate observa ca si CCR s-a plans de o solutie CEDO in cazul Kovesi vs. Romania dar totusi a fost corecta solutia Curtii Europene.
CCR face adesea referire la jurisprudenta CEDO in hotararile sale, dar, cu toate acestea, s-a aratat surprinsa si nemultumita de hotararea Curtii de la Strasbourg.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat