Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Incadrare in grad de handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Incadrare in grad de handicap

buna ziua,sint pensionar de invaliditate gr ii cu pierderea totala a capacitatii de munca,avnd diagnosticul ci prin efectuare coronariana bivasculara(CD,CX)IM vechi
inf.IM vechi ant-lat..revasculariozatie miocardica prin PTCA+STENT PE IV A.HTA gr.iii,risc inalt.DLP.
DIAGNOSTIC FUNCTIONAL:deficienta globala accentuata,
sint considerat irecuperabil.
Indemnizatia de persoana cu handicap nu este influentata de pensie, asa ca poate cumula una cu alta, trebuie sa depuneti solicitare de expertizare pentru strabilirea gradului de handicap care poate fi usor, mediu, accentuat sau grav. Comisia de evaluare stabileste gradul functie de documentele medicale atasate si functie de gradul obtinut aveti anumite drepturi.

[ link extern ] .
Deasemenea mergeti sa vi se faca o alta reevaluare asupra capacitatii de munca si poate va da gradul I pensie de invaliditate, daca scrieti ca sunteti irecuperabil.