Forum AvocatNet Italia Legislatia muncii si probleme ... Invaliditate
Discuție deschisă în Legislatia muncii si probleme conexe

Invaliditate

Buna ziua. Revin mai explicita in numele sotului meu care locuieste in Italia din 2002. In 2009 a avut un infart tratat cu stent. Din 2013 boala sa agravat cu doua intervente de ptca pe coronaria dx si sx, in 2016 alte doua ptca dx si sx, in 2017 din nou dx si sx. Coronaria dx tratata cu ptca iar cea sx lasata.cu placi ptr inposibilitatea de a mai pune stenturi. In August 2019 infart si intervent chirurgic cu 4 bypass. Diagnostic coronopatia ostruttiva trivasala ,cardiopatie ischiemica gradul 3 scara (nyha) insuficienta mitrale . Actual e inca in somaj datorita problemelor de sanatate. A facut Cerere ptr inabilità anul trecut fiind respinsa de ambele tari.,desi are un grad de invaliditate de 100%. Faptul Ca e inca pe picioarele lui nu i da dreptul la pensie zicand Ca inca mai are capacitate lavorativa. Are 15 ani jumate lucrati in Romania si 18ani lucrati in Italia. C'è se poate face in cazul lui? Somajul se va termina iar daca nu isi va gasi de munca la 49 de ani c'è va face? Suntem dezamagiti si preocupati! Va multumesc mult si astept raspunsul dv
S-a prezentat în Italia la COMISIA medicală de EXPERTIZĂ a capacității de muncă`?

Doar comisia MEDICALĂ de expertiză poate stabili dacă trebuie pensionat, sau și-a păstrat capacitatea de muncă.