Forum Bani şi Afaceri ... Bursa de valori cum vind actiuni petrom
Discuție deschisă în Bursa de valori

cum vind actiuni petrom

buna ziua detin 72 actiuni la SC PECO BAIA MARE cum le vand si unde?
Daca ati avut actiuni la PECO Baia Mare, atunci acum aveti actiuni OMV Petrom, reteaua Peco fiind absorbita de Petrom in urma cu mai multi ani. Pentru a afla cate actiuni aveti luati legatura cu institutia numita Depozitarul Central (date de contact pe www.depozitarulcentral.ro), si solicitati un document numit Extras de Cont (Depozitarul pastreaza registrul actionarilor Petrom). Acest document va arata cate actiuni detineti in prezent, in urma conversiei lor in actiuni Petrom.
Dupa ce aflati cate actiuni detineti in prezent la Petrom, pretul de vanzare a lor il puteti afla zilnic,deoarece aceste actiuni se tranzactioneaza pe BVB sub simbolul SNP.
Daca doriti sa le vindeti, va puteti adresa unei societai de brokeraj din orasul dvs; va prezentati cu actiunile detinute si contra unui comision(ce il veti stabili de comun acord), puteti sa vi le vindeti pe bursa imediat.
Tratati cu atentie valoarea comisionului solicitat de societatea de brokeraj. De obicei, nu poate fi mai mare de 1-2% din valoarea totala a actiunilor.Daca nu va convine comisionul,apelati si la o alta societate de brokeraj. In Romania, exista 64 de societati de brokeraj;aveti de unde alege.
Succes

.