Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj intre fosti soti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj intre fosti soti

Daca o persoana a facut partajuj, dar cu aceea ocazie reclamantul nu a specificat toate bunurile comune la partaj, respectiv o societate care era pe numele reclamantului, se mai poate deschide o alta actiun e de partaj de catre cealalta parte, avand in vedere ca primul proces s/a incheiat printr/o tranzactie, paratul cedandu/i reclamantului toate bunurile?
Acum paratul vrea sa faca partajul cu privire la SRL-ul ce nu a facut atunci parte din masa partajabila?
Credeti ca mai este posibil?
Daca asociat in SRL este numai reclamantul, nu se poate vorbi despre o partajare a SRL-ului.
Daca ambii soti ar fi detinut parti sociale in cadrul SRL-ului atunci putea fi vorba despre o retragere a unuia dintre asociati parin vanzarea partilor sociale catre celalalt asociat , sau catre un tert.
S-ar mai fi putut vorbi despre o dizolvare a SRL-ului pentru neintelegeri grave intre asociati, care facea imposibila continuarea activitatii societatii si in acest caz s-ar fi repartizat capitalul social ( la valoarea efectiva de la data dizolvarii) intre cei doi asociati conform cotelor de participare la capital. Despre partajarea unui SRL nu se poate vorbi.

av. Bostina Elena