Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contribuþie la FNUASS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contribuþie la FNUASS

Buna seara,

As dori sa ma lămuriţi asupra câtorva aspecte privind calcularea contribuţiei la FNUASS:

Din cate am înţeles, contribuţia la FNUASS se plăteşte retroactiv, din 2007 cu majorările aferente. Pana în prezent nu a primit nici o înştiinţare de plata.

Tatăl meu desfăşoară activităţi independente. Pentru anii 2007, 2008 si 2009 a realizat un venituri de 2400, 3080, respectiv 3400 lei din activităţi independente, iar din data de 1.10.2008 - pana in prezent este si angajat (600 lei/luna). Conform. deciziei de impunere Nr. 13789/10.01.2011 ar trebui sa plătească o contribuţie de 894 lei şi majorări în valoare de 861.64 lei (pe perioada 03.2007-12.2009)

De ce trebuie sa plateasca valoarea contributiei raportata la salariul minim brut pe tara, pe perioada cat a fost angajat si nu doar diferenta aferenta venitului realizat, avand in vedere faptul ca venitul lunar (din salar si activitati independente) depaseste venitul minim brut naţional, iar valoarea contributiei cas aferenta salariului fiind platita de angajator?

Va mulţumesc anticipat şi sper sa ma puteţi ajuta.

Cu stima.

Admin, administrator

Contributiei se calculeaza pe baza salariul minim brut pe tara in cazul ca nu se mai realizeaza si alte venituri.
Aceasta prevdere este prevazuta de Ordinul CNAS nr. 617/2007, art. 8
(1) Contribuabilii care realizează venituri din activităţi independente virează trimestrial contribuţia calculată la venitul estimat, până la data de 15 a ultimei luni din fiecare trimestru.
(2) În cazul în care contribuabilii care realizează venituri din activităţi independente, la finele anului, înregistrează pierderi sau realizează venituri anuale sub nivelul a 12 salarii minime brute pe ţară, contribuţia se calculează la nivelul unui salariu de bază minim brut pe ţară pentru fiecare lună şi se achită în termenul prevăzut la alin. (4).
(3) Prevederile alin. (2) se aplică numai în situaţia în care venitul din activităţi independente este singurul venit asupra căruia se calculează contribuţia

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...