Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

e valabila cerea de retragere a demisiei daca e depusa in 24 ore
Fiind un act unilateral al salariatului, angajatorul avand obligatia sa o inregistreze si sa-i dea curs, se poate reveni asupra ei numai daca si angajatorul este de acord.
care este calea legala de atac daca angajatorul nu da curs cererii mele de retragere a demisiei
Nu este o cale legala. Demisie este un drept al dv. asumat in cunostinta de cauza, angajatorul fiind obligat de lege sa va ia demisia in considerare si sa procedeze la incetarea raporturilor de munca dupa expirarea perioadei de preaviz.
dar e posibil sa-mi accepte demisia fara preaviz
Cererea de demisie este una, iar cererea de retractarea sau retragerea demisiei este alta ? ... pe care din acestea le-ati depus la angajator ?